IKEM je špičkovým pracovištěm, má však i problémy

Odborníci z Krče se mohou chlubit mnoha prvenstvími – prvním voperovaným kardiostimulátorem v roce 1962, první koronární jednotkou založenou o čtyři roky později. Jako první v republice zdejší lékaři v roce 1966 transplantovali ledvinu. V roce 1984 odstartoval program transplantací srdce…

PRAHA – Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) je největším a špičkovým specializovaným klinickým a vědeckovýzkumným pracovištěm v České republice, které se zabývá problematikou kardiovaskulárních chorob, transplantace orgánů, diabetologie a poruch výživy. Ačkoli dlouhodobě hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, údajné prodražení a průtahy kolem dostavby institutu byly důvodem k odvolání ředitele Karla Filipa, jenž stál v čele IKEM 13 let.

Odborníci z Krče se mohou chlubit mnoha prvenstvími – prvním voperovaným kardiostimulátorem v roce 1962, první koronární jednotkou založenou o čtyři roky později. Jako první v republice zdejší lékaři v roce 1966 transplantovali ledvinu. V roce 1984 odstartoval program transplantací srdce a od té doby jich mají na svém kontě více než 510. V roce 1995 zahájili transplantace jater, a to i u dětí. Jako jediné pracoviště v zemi provádí také transplantace slinivky.

Za 30 let provedli v IKEM 2200 transplantací orgánů: 1617 ledvin, 371 srdcí a 198 jater. V roce 2002 lékaři provedli 56 procent z celkového počtu transplantačních výkonů v ČR, z toho bylo 38 transplantací srdce, 167 ledvin, 23 transplantací ledvin a pankreatu a 40 jaterních transplantací.

IKEM je jednou z mála nemocnic, která zatím každý rok končila s vyrovnaným rozpočtem. V roce 2002 dosáhl kladného hospodářského výsledku ve výši 3,197.000 korun. Celkové náklady činily 1,769 miliardy korun, celkové výnosy 1,773 miliardy korun.

Přesto se ani IKEM finančním problémům nevyhnul. Letos v únoru se objevily v tisku zprávy o tom, že program transplantací je v ohrožení, protože špičkoví chirurgové podávají výpovědi. Důvodem byly peníze. IKEM neplatil přesčasy ani těm nejlepším odborníkům. Ředitel Filip ale popřel informace, že jsou transplantace ohroženy. Vedení sáhlo na přesčasy, protože za prvních osm měsíců roku přečerpalo mzdový limit. Ale na klinice transplantační chirurgie jsou nejvyšší platy v IKEM, 44.000 korun.

IKEM, který jako příspěvkovou organizaci přímo řídí ministerstvo zdravotnictví, vznikl v roce 1971 sloučením šesti do té doby samostatných výzkumných ústavů v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze – Krči. V současnosti ho tvoří tři odborná centra – Kardiocentrum, Transplantcentrum a Centrum diabetologie, dále osm klinik, 15 odborných pracovišť, základen a laboratoří, v nichž pracuje na 1400 pracovníků.

Od vzniku IKEM pracovali jeho lékaři 27 let v provizorních podmínkách starých budov Masarykových domovů, v nichž sídlily původní ústavy od padesátých let minulého století.

Nové vlastní prostory v sousedství Thomayerovy nemocnice otevřel IKEM až v dubnu 1998, kdy byla zprovozněna první část novostavby, moderního monobloku o dvou podzemních a pěti nadzemních podlažích. Komplex, kam se tehdy přestěhovalo

transplantační centrum a diabetologie, se začal stavět v roce 1990. K dokončení celého komplexu zbýval poslední objekt pro Kardiocentrum s dalšími operačními sály, lůžkovou částí a laboratořemi. Dokončení záviselo na penězích. Ministerstvo zdravotnictví v roce 2001 schválilo dokončení novostavby a podpořilo ji dotací ze státního rozpočtu.

Hrubou stavbu Kardiocentra dokončil Metrostav v prosinci 2002. Výstavba budovy, která si vyžádá 1,1 miliardy korun, by měla být dokončena koncem června 2004. Na jejím financování se podílí i IKEM. Dotace má podle tisku z roku 2002 činit 716 milionů, z vlastních zdrojů si pak IKEM zaplatí 409 milionů, což bude využito především na vybavení nové budovy.

V lednu 2003 otevřel IKEM nové laboratoře. Sedm vysoce specializovaných pracovišť je určeno k vědeckým výzkumům. Výsledky výzkumů, které zde budou probíhat na zvířatech, mohou být v budoucnu aplikovány v humánní oblasti. Nové laboratoře umožní především posun výzkumu na úrovni molekulární biologie a genetiky. Nové centrum a jeho vybavení stála zhruba šest milionů korun. Přibližně polovinu peněz dalo ministerstvo.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!