Impotentním mužům by dle vědců mohla pomoci genová léčba

Titulní obrázek

Malá pilotní studie amerických vědců ukázala, že impotentním mužům by mohla pomoci genová léčba. Lékaři chtějí použít gen zvaný hSlo. Ten kóduje protein, jenž uvolňuje hladké svalstvo a umožňuje nahrnutí krve do penisu…

a tedy erekci. Gen by měl být vpraven do pacientů jako součást „balíčku“ DNA zvaného plazmid.

Předběžné výsledky testů ukázaly, že tato technologie funguje, řekl agentuře Reuters Arnold Melman z lékařské univerzity Alberta Einsteina v New Yorku.

Melman a jeho kolegové studovali 11 pacientů s poruchou erekce, která v polovině případů souvisela s cukrovkou nebo kardiovaskulárními chorobami. Pacienti dostali jedinou injekci plazmidu do topořivého tělesa a byli sledováni po 24 hodin. Lékaři nepozorovali žádné vážnější vedlejší účinky.

U pacientů, kteří dostali dvě největší dávky, se erektivní funkce trvale zlepšila.

Vědci ale upozornili, že cílem výzkumu je především ověřit bezpečnost této procedury. Ohledně jejích účinků prý zatím nemohou učinit žádné závěry, i když prozatímní výsledky jsou velmi povzbudivé.

Konečný důkaz o účinnosti léčby získají lékaři až v následujících placebo testech, kdy někteří zkoumaní pacienti dostanou pro kontrolní účely jen placebo, tedy přípravek neobsahující účinnou látku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!