Infarkt: léčba a peníze

Novou metodu léčby infarktu včera poprvé v Brně, jen pár týdnů od světové premiéry, použili po pražských odbornících také kardiologové Fakultní nemocnice U svaté Anny. Převratná změna léčby spočívá v tom…

Brno – že výztuž neprůchodné cévy, stent, je pokrytá lékem Sirolimus, který zabraňuje opětovnému zúžení, a odvrací tak hrozbu dalších infarktů.“ Dosud užívané stenty zarůstají v deseti až dvaceti procentech případů cévními buňkami. Nebezpečí infarktu se opakuje a nemocní vyžadují další kardiologické zákroky. Nový stent Cypher těmto imunitním reakcím prokazatelně zabraňuje,“ vysvětlil zástupce přednosty I. interní kardioangiologické kliniky sv. Anny Ladislav Groch, který zákrok se svým týmem včera úspěšně provedl.

Nový stent je však ve srovnání s těmi dosud používanými dvojnásobně dražší. Naplánované rozpočty kardioangiologických pracovišť proto pro letošní rok nevystačí na to, aby se Cypher okamžitě běžně používal. V první fázi se proto počítá s tím, že použití nové metody bude určeno jen pro vybraný okruh nemocných, například pro diabetiky.“ I rizikové kategorie nemocných tvoří ale skupinu příliš velikou na naše finanční možnosti. Musí se tedy vybírat dál, přičemž tato zodpovědnost zůstala ležet na lékařích. Není to příjemné rozhodování,“ shrnul hlavní etický problém Groch.

Systém financování našeho zdravotnictví neumožňuje, aby si za “ lepší“ stent připlatil pacient, a sami lékaři by v tomto případě takové řešení nepovažovali za nejlepší.

Nezbývá než čekat, jaká bude odpověď Všeobecné zdravotní pojišťovny na oficiálně vznesený dotaz kardiologů, jak bude Cypher hrazen. Kdy se rozhodne, není v tuto chvíli jasné.“ Je to jako s každou novinkou v medicíně. Zatím vyrábí nové stenty jedna firma. V dohledné době k ní jistě přibudou další, cena klesne, situace se stabilizuje,“ domnívá se kardiolog Ota Hlinomaz.

Jiřina Veselá, Rovnost, 1.3.2002

Ohodnoťte tento článek!