Infarkt lze podle vědecké studie většinou snadno předvídat

Prakticky všechna rizika, která vedou k infarktu, lze předvídat, a přitom je lhostejné, zda člověk žije v bohaté nebo chudé zemi. K tomuto závěru dospěla globální studie, jež byla o víkendu uveřejněna v Mnichově na setkání Evropské kardiologické společnosti…

MNICHOV – Protiřečí to dosavadním poznatkům, podle nichž jen polovinu případů infarktu lze přičítat známým rizikům.

Vědci, kteří studii vypracovali, sledovali 29.000 lidí z 52 zemí. Ze studie vyplývá, že za dvě třetiny všech infarktů odpovídají pouze dva faktory, a sice nenormální poměr mezi hladinou takzvaného dobrého a špatného cholesterolu a kouření. Dalšími riziky jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, stres, nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny a nedostatek pohybu.

Pitím malého množství alkoholu se riziko může o něco snížit. „Vyšlo najevo, že infarkt je z devadesáti procent předvídatelný… To je dobrá zpráva. Znamená, že je s tím možno něco činit,“ řekl na setkání kardiologů profesor Salim Yusuf z univerzity McMaster v kanadském Ontariu. „Účinek rizikových faktorů je týž ve všech etnických skupinách a ve všech regionech,“ podotkl.

Studie také tvrdí, že u kuřáků je riziko trojnásobně vyšší než u nekuřáků a že nekuřáci, kteří jedí pravidelně ovoce a zeleninu, třikrát týdně cvičí a pijí malé množství alkoholických nápojů, snižují riziko o 80 procent.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!