Jak na rakovinu tlustého střeva

„Test na okultní krvácení střevní sliznice je jednoduchou, ale ne všemocnou pomůckou,“ říká primář Fínek. „Jeho úkolem je vytypovat pacienty, kterým riziko zhoubného nádoru hrozí. Jinak z polypů vzniká zhruba 80% zhoubných nádorů…

V rakovině tlustého střeva a konečníku jsme mistři světa. Přesněji řečeno, držíme v ní smutný světový primát. Vyskytuje se u nás nejvíc na světě. Samozřejmě v přepočtu na obyvatele.

Proč tomu tak je, to přesně nevědí ani odborníci. Ale vědí, že znalosti pacientů o tom, jak včas poznat příznaky této choroby a jak ji zavčasu diagnostikovat, bývají u nás na velmi nízké úrovni. Když se zeptáte i poměrně vzdělaných lidí, co o tom vědí, budou informace většiny z nich mlhavé nebo téměř nulové. Přitom v boji s nemocí mohou znalosti sehrát rozhodující roli. Pokud však nezůstanou pouhou teorií.

Onkolog zemřel na zhoubný nádor

Když onkolog zemře na rakovinu, mohou to lidé chápat jako ironii osudu. V případě čtyřiapadesátiletého onkologa to byl dokonalý paradox. Věděl o tom, že mu hrozí vysoké riziko. Jeho otec totiž zemřel na karcinom konečníku. On sám byl obézní, kouřil, nesportoval a před několika roky mu kolegové odstranili ze sliznice tlustého střeva polyp (výstupek), ze kterého se zhoubný nádor velmi často vyvine. Navíc patřil k průkopníkům jednoduchého a včasného testování, které zjistí, jestli nám střevní sliznice někdy skrytě nekrvácí, což bývá signál zhoubného nádoru nebo stadia, které mu předchází. Vždycky ho rozčilovali pacienti, kteří přicházeli až tehdy, kdy už měli nádor v pokročilém stadiu a jejich šance na vyléčení byla nízká. Obvykle k tomu došlo proto, že zanedbali preventivní prohlídky a nutná vyšetření, případně nevnímali varovné signály choroby (hubnutí, změny ve vyměšování, nadýmání, krev ve stolici…). Jenže pak ho pohltily problémy se stěhováním kliniky, se zařizováním soukromé ordinace a s nemocemi manželky i rodičů. Najednou si uvědomil, že je to skoro rok a půl, co si naposledy nechal udělat test na skryté krvácení. Když test vyšel pozitivně a následné vyšetření tlustého střeva odhalilo zhoubný nádor, věděl, že je zle. Nepomohla mu ani intenzivní léčba.

Kdy hrozí nejvíc

Gastroenterolog prof. MUDr. Přemysl Frič, DrSc., je jedním z průkopníků testování rakoviny tlustého střeva u nás a výsledky plošného vyšetření populace, které vedl, významně přispěly k tomu, že dnes lidé po padesátce mají preventivní test zdarma. Poukazuje na to, že k tomuto druhu zhoubných nádorů sice může přispět kouření, přílišné pití alkoholu a nadváha. Ale nejrizikovější je, když jíme příliš mnoho živočišných tuků a příliš málo vlákniny (té je nejvíc v ovoci nebo v zelenině). Velmi rizikové jsou také čtyři další věci:

* Věk. Nejvíc pacientů s tímto druhem rakoviny bývá mezi lidmi po padesátce. Zdravotní pojišťovny sice uhradí každému z nich preventivní test na skryté krvácení střevní sliznice, ale bohužel ne každý rok, pouze jednou za dva roky. Při podezření na rakovinu ho má samozřejmě zdarma.

* Chronické zánětlivé nemoci střeva.

* Dědičné dispozice. Tedy to, že někdo z rodičů, z dětí nebo z blízkých příbuzných měl zhoubný nádor na střevu.

* Žlázové polypy. Lékaři je mohou snadno nalézt při vyšetření konečníku a tlustého střeva speciálním endoskopem, tedy ohebnou sondou. Při něm je snadno dokáží i odstranit.

Nejlepší obrana

Nejúčinnější prevencí proti všem druhům rakoviny je aktivní pohyb a racionální strava, ve které je dostatek vlákniny. Jaké potraviny ji obsahují, případně kde lze koupit nejkvalitnější druhy samotné vlákniny, o tom si můžete popovídat například s dietní sestrou. Nejspíš ji najdete ve velké nemocnici. Poradit vám mohou i ve většině krajských hygienických stanic, kde mívají oddělení specializovaná na zdravý životní styl a prevenci proti civilizačním chorobám. Aktivní pohyb spolu se zdravou stravou snižují riziko vzniku rakoviny až o 50 procent.

Nejvyšší šance na vyléčení

„Jak jsem mohl být tak neuvěřitelně pitomý,“ říkal si majitel dopravní firmy, který ležel s rakovinou tlustého střeva v pokročilém stadiu na onkologické klinice Fakultní nemocnice v Plzni. Kdyby si před rokem nechal udělat test na okultní krvácení, objevili by odborníci nádor včas a s největší pravděpodobností by mu ho i vyléčili. „U nádorů zachycených v prvním stadiu mají pacienti víc než devadesátiprocentní šanci na vyléčení,“ řekl Právu MUDr. Jindřich Fínek, primář onkologického oddělení z Fakultní nemocnice v Plzni. „V dalších stadiích klesají jejich šance o desítky procent.“ Kdyby podnikatel obětoval před rokem dvě hodiny návštěvě u lékaře a tři dny po sobě nanesl na tři malá kartónová psaníčka vzorky své stolice, bylo by s největší pravděpodobností všechno jinak. Tak banální maličkosti se pro něj staly dělící čárou mezi životem a smrtí. Té byl teď blíž. Varovné příznaky ho nevarovaly. Myslel si, že za hubnutí, za malou chuť k jídlu, za nadýmání a za střídání průjmů se zácpami mohly nerváky, které zažíval kolem podnikání. Kvůli chorobě se teď nemůže věnovat své malé firmě. Začala být ztrátová a rychle spěje ke krachu.

Test není všemocný

„Test na okultní krvácení střevní sliznice je jednoduchou, ale ne všemocnou pomůckou,“ říká primář Fínek. „Jeho úkolem je vytypovat pacienty, kterým riziko zhoubného nádoru hrozí. Jinak z polypů, tedy z výrůstků, které začnou jemně krvácet, vzniká zhruba osmdesát procent zhoubných nádorů.“ Lidé, kterým hrozí vysoké riziko, že onemocní rakovinou kolorekta, by proto měli se svým praktickým lékařem konzultovat, jakými příznaky se u nich choroba může hlásit. Případně by se s ním měli domluvit, kdy je pošle na preventivní prohlídky pomocí endoskopu. Spolehlivě pomáhá odhalit nádory nebo prekancerózní změny na střevní sliznici.

Dřív, než bude pozdě

„Jak dlouho pozorujete krev ve stolici?“ zeptal se primář Fínek jednašedesátileté pacientky. „Už asi tři roky,“ odpověděla. „A to vás to neznepokojilo?“ ptal se primář. Žena rozpačitě vysvětlovala, že je sama, má na krku rodinný domek, hospodářství, zahradu, musí hlídat vnoučata… Pacienti s nádorem v pokročilém stadiu, kteří bezmocně leží v nemocnici, kde podstupují náročnou onkologickou léčbu, obvykle vědí, v čem chybovali. Mají hlavu v dlaních, pláčí a vyčítají si, jak byli hloupí. Přitom se právě tento druh zhoubných nádorů, podobně jako předrakovinné stadium, většinou vyvíjejí pomalu. A lékaři je navíc dokáží snadno diagnostikovat.

Konzultace po telefonu

O všem, co souvisí s rakovinou tlustého střeva, se můžete telefonicky poradit s lékařem na nádorové telefonní lince Ligy proti rakovině: 02/24 92 09 35. Nebo na nové bezplatné lince 0800/10 10 01. Nejčastěji volají lidé, které vyleká krev ve stolici, případně na toaletním papíru. Tu mnohem častěji způsobí hemeroidy než nádory. Často volají také lidé, které zajímá míra dědičného rizika.

Jíst hodně zeleniny a ovoce je důležité, kvůli dostatečnému množství vlákniny, které je výbornou prevencí proti rakovině tlustého střeva.

Petr Veselý, Právo, 16.7.2002

Ohodnoťte tento článek!