Přejít na obsah

Je očkování proti rakovině děložního čípku jen reklamní tah?

zpět
21.3.2008

"Pokud máte dceru a viděli jste reklamu na očkování proti rakovině děložního čípku, určitě jste si položili otázku, zda je skutečně nutné platit za očkování okolo 10 tis. Kč a proč na očkování nepřispívá (nebo jen malou částí) zdravotní pojišťovna, když je to tak potřebné. Každá novinka vyvolává i nedůvěru a není mým úmyslem toto rozhodnutí udělat za vás. Otázka zní jinak. Je infekce HPV skutečně takovou hrozbou?" píše pro Zdraví.Euro.cz zdravotní sestra Soňa Kašková...

Následující materiál zaslala Zdraví.Euro.cz zdravotní sestra Soňa Kašková. Za zveřejnění materiálu získává v rámci vzdělávání nelékařských pracovníků další kreditní body. Více informací ZDE.

Pokud máte dceru a viděli jste reklamu na očkování proti rakovině děložního čípku, určitě jste si položili otázku, zda je skutečně nutné platit za očkování okolo 10 tis. Kč a proč na očkování nepřispívá (nebo jen malou částí) zdravotní pojišťovna, když je to tak potřebné. Každá novinka vyvolává i nedůvěru a není mým úmyslem toto rozhodnutí udělat za vás. Otázka zní jinak. Je infekce HPV skutečně takovou hrozbou?

Každý z nás je informován z médií a knih o různých pohlavních chorobách a jak se proti nim chránit. Jedničkou v ochraně je určitě stále kondom, který chrání proti všem sexuálně přenosným chorobám, pokud je používán správně. S rozmachem hormonální antikoncepce došlo k tomu, že se mladé ženy stále méně bojí nechtěného otěhotnění a partnera k použití kondomu nenutí. Taky proč…. Většina sexuálně přenosných nemocí se dá léčit antibiotiky a o AIDS jsme slyšeli tolik, že jsme nabyli dojmu, že pokud se nechováme „rizikově“ nákaza nás nemůže postihnout. Mnoho mladých lidí začínajících se sexuálním životem nepředpokládá, že by se ho nákaza virem HIV mohla týkat, protože neměli „příležitost“ se do rizikové skupiny lidí (narkomani, homosexuálové) dostat.

Infekce HPV (human papillomavirus) je poněkud zatlačena do pozadí zájmu, i když se podílí na prekancerózních stavech CIN I (cervikální intraepiteliální neoplazie lehkého stupně-LSIL), CIN II-III (cervikální intraepiteliální neoplazie vysokého stupně-HSIL) a CIS (karcinomu in situ) v 99% případů. S virem HPV se v životě setká více než 75% sexuálně aktivních žen. Nejčastěji se vyskytuje typ 16 a 18, které jsou etiologickým agens pro 70% případů karcinomu děložního hrdla. Promořenost populace mladých dívek virem HPV je možno si ověřit v cytologických stěrech. Změny, které virus způsobuje na buňkách rozpozná každá zkušenější cytologická laborantka. Samotná infekce ještě ale neznamená prekancerózní stav. Organismus mladé ženy se s virem dokáže „poprat“ a může dojít k úplnému zvládnutí infekce vlastními silami imunitního systému. Může se ale stát, že virus nastartuje dysplastické změny v buňkách, což je potřeba dále sledovat. Lékař doporučí častější opakování stěru, kolposkopii (vyšetření děložního čípku pomocí zvětšovací optiky), eventuálně biopsii (odebrání vzorku tkáně pro laboratorní analýzu).

Jak poznáme, že došlo k infekci? Dalo by se říci, že nijak. Pacient na sobě nepozná žádné příznaky a roznáší virus dál. Zvláště muži díky neexistující prevenci ani netuší, že by mohli být nakaženi. Pouze u přednádorových stádií u žen bývají příznaky krvácení po styku, nepravidelné krvácení, bolest, zapáchající výtok. Tyto příznaky nejsou specifické, neboť často bývají příznakem i bakteriálních zánětů nebo polypů. Jedním z příznaků mohou být i genitální bradavice, ty však kvůli bolestivosti obvykle donutí pacienta navštívit lékaře. V 90% případů genitálních bradavic (condylomata accuminata) je zjištěna infekce kmeny HPV 6 a 11. Lokalizace bradavic je nejen na děložním hrdle, ale i vulvě, vagině, penisu a anální oblasti. Odhaduje se, že se genitální bradavice objeví v průběhu života u přibližně 10% mužů a žen.

Za zmínku stojí i onemocnění, za které je také zodpovědný HPV virus a tou je rekurentní respiratorní papilomatóza. Dítě se může nakazit již při porodu od matky. Postihuje plíce a dýchací cesty dítěte.

K přenosu viru HPV dochází nejen samotným pohlavním stykem přes drobná poranění, která vznikají při styku, ale i manuálně orální cestou. Tedy ani důsledné používání kondomu neochrání před nákazou virem HPV. Rizikovým faktorem přenosu viru je časté střídání partnerů a nízký věk započetí sexuálního života. Inkubační doba infekce je obvykle 3 měsíce (1,5-8 měsíců).

Zjištění přítomnosti viru HPV neznamená rakovinu. Spousta lidí se rakoviny bojí a raději svého lékaře se svými potížemi vůbec nenavštíví. Přicházejí až v okamžiku, kdy už je mnohdy pozdě a lékař už nemá prakticky žádné možnosti a pacient malou šanci na uzdravení. Buďme tedy zodpovědní ke svému tělu a nepodceňujme preventivní prohlídky.

Soňa Kašková, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Je očkování proti rakovině děložního čípku jen…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Je očkování proti rakovině děložního čípku jen…

Komentáře

dalších 45 komentářů
Vladko budu stručný  | 25. 04. 2008 23:46

Podobný argument, jako používá Zahrádka o velikosti mikropór kondomu a viru HP, jsem viděl i v křesťanských článcích, které pojednávaly o ochraně před HIV. Podle křesťanů je jediná prevence samozřejmě zdrženlivost a monogamie... To by celosvětová kampaň za používání kondomů k ochraně před HIV byla ohromná blamáž :) Mýlí se Zahrádka i křesťani. Kondom dostatečně ochrání před šířením virů. A ještě k očkování, tak postvakcinační encefalitida je známá reakce, abych zůstal u svého oboru. Každopádně vzácné komplikace vakcinace jsou levnou cenou za vymýcení hromadně zabíjejících metel jako neštovice, černý kašel apod.

Marcel Nova očkování proti rakovině děložního čípku  | 11. 04. 2008 09:26

Naše zdravotnictví by se mělo zaměřit na informovanost mužů,sexuální a gynekologické problémy by měli řešit se samozřejmostí i muži,stále se od těchto věcí distancují a mají za to ,že tyto záležitosti patří pouze do rukou žen.Je až zarážející,jakými analfabety jsou i v základních otázkách anatomie lidského těla.

Julie Re:to jste cetla  | 4. 04. 2008 00:23

Četla jsem to v odborném zahraničním časopise,kde byli dokonce tito vědci jmenováni,v žádném Blesku.Pochopitelně u nás v odbor.čas. by to nenapsali,natož aby vědce jmenovali,přece by se tak neshodili.Tak to u nás totiž chodí,věda je neomylná a že se něco občas nepovede,s tím se musí počítat,ne?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné