Jihočeští hygienici evidují nejvíce lymeské borreliózy za 10 let

Hygienici evidují letos v Jihočeském kraji 228 případů onemocnění lymeskou borreliózou. Je to nejvíce za posledních minimálně deset let. Nejvyšší výskyt lymeské borreliózy zasáhl region v letech 2009 a 2011. Pokaždé šlo o 218 případů. ČTK o tom informoval František Kotrba z českobudějovické krajské hygienické stanice.

„V posledním týdnu přibylo dalších 12 nově nahlášených případů. Vloni jsme v tomto období evidovali 127 případů lymeské borreliózy, tedy o stovku méně,“ řekl Kotrba. Nejvyšší počet onemocnění zaznamenali hygienici na Jindřichohradecku, kde se objevilo 46 případů. Následuje Českobudějovicko (45), Prachaticko (41), Táborsko (35) a Českokrumlovsko (33).

Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Borrelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky, není proti ní žádné očkování.

Za nebezpečnější onemocnění, které přenášejí klíšťata, považují doktoři encefalitidu. Letos se jí v Jihočeském kraji nakazilo 102 lidí, což je o 25 méně než ve stejném období vloni. „Situace ve výskytu klíšťové encefalitidy je zatím příznivější než v předešlých letech. Nejvíce případů máme hlášeno ze Strakonicka a Českobudějovicka,“ řekl Kotrba. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, případná klíšťata po návratu domů okamžitě odstranit.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!