Jitka jako první v ČR vyrábí nanotechnologicky upravenou tkaninu

Jindřichohradecká bavlnářská firma Jitka začne v dubnu vyrábět jako první v zemi nanotechnologicky upravenou tkaninu. Textilie, jejíž povrch pokrývá speciální struktura molekul stříbra, dokáže zabránit rozmnožování nebezpečných bakterií…

Vyrábět z ní lze například pracovní oděvy pro zdravotníky nebo sportovní oblečení, řekl dnes ČTK mediální zástupce firmy Jan Souček. Textilka již od loňska produkuje tkaninu se zvláštní protiklíšťovou ochranou.

Speciálně upravená textilie kromě ochrany před bakteriemi snižuje i zápach vznikající bakteriálním rozkladem potu. Laboratorní testy prokázaly její účinnost zejména proti bakterii zlatého stafylokoka, která způsobuje kožní infekce, zápaly plic či nebezpečné infekce krve.

„Využití těchto tkanin není omezeno jen na zdravotnictví. Když odmyslíme psychologický efekt, je možné v náročných terénních podmínkách propocené pracovní nebo sportovní oblečení s touto úpravou po použití pověsit, nechat uschnout a znovu obléct,“ řekl vedoucí vývoje technických tkanin jindřichohradecké textilky Stanislav Suchomel.

„V květnu by měla začít výroba konfekce, jak pracovního oblečení z této tkaniny, tak i oděvů pro volnočasové aktivity,“ uvedl Souček. Tkaninu bude Jitka dodávat zatím na domácí trh, od příštího roku chce polovinu produkce exportovat. Novinku vyvinula spolu s odborníky z firmy Inotex Dvůr Králové nad Labem. „Nanotechnologická úprava zvyšuje cenu tkaniny jen v řádu procent obvyklé ceny,“ dodal mediální zástupce textilky.

Zkoumání mikroskopických struktur zažívá v posledních letech prudký rozvoj. Liberecká Technická univerzita vyvinula předloni průlomovou technologii, která umožňuje průmyslovou výrobu nanovlákenných netkaných materiálů, které lze použít například při léčení popálenin. Vláda pak loni schválila nový plán výzkumu, který by měl v příštích sedmi letech na zkoumání a vývoj mikrotechnologií vyčlenit téměř dvě miliardy korun.

Jindřichohradecká textilka vyrábí tkaniny na profesní a ochranné ošacení, denimy a lůžkoviny. Většinu produkce vyváží. Základní kapitál firmy je 568,9 milionu Kč. Podnik zaměstnává na 400 pracovníků, převážně žen. V loňském roce získala majoritní balík textilky brněnská společnost Pletora.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!