Kára: pokusy na lidech dělat nebudeme

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). Jde o megalomanský projekt za dvě miliardy nebo o ojedinělou šanci?Po půl roce diskusí se Paroubkova vláda již schválený záměr neodhodlala ani potvrdit, ani zamítnout. Hrajeme však o čas, obává se jeden z hlavních autorů projektu, lékař Tomáš Kára z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny…

BRNO – už před několika měsíci, vláda sice už jednou záměr schválila, od té doby však další krok neučinila.

Ambiciozní projekt má však také své odpůrce, s jeho ostrou kritikou vystoupil například předseda České společnosti kardiovaskulární chirurgie Jan Černý. Podle něj je projekt, na jehož realizaci jsou potřeba dvě miliardy korun, nedostatečně připravený a megalomanský.

Objevily se i spekulace a obavy z toho, že v centru se budou testovat neosvědčené výrobky a transplantovat lidem zvířecí orgány.

Po půl roce diskusí se Paroubkova vláda již schválený záměr neodhodlala ani potvrdit, ani zamítnout. Hrajeme však o čas, obává se jeden z hlavních autorů projektu, lékař Tomáš Kára z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny.

V jakém stadiu projekt je?

Otázka dnes už nestojí, zda ICRC ano nebo ne, ale kde. A čas přitom hraje klíčovou roli. Celý projekt je vázán na udržení zájmu mezinárodních partnerů. Další oddalování může vést k tomu, že ztratíme mezinárodní podporu nebo přijde jiná země, která bude rychlejší.

Zájem o vznik centra jasně deklarovala také Praha. Z jakého důvodu by mělo být v Brně?

V Brně projekt vznikl, a to především kvůli tomu, že klinika Mayo má s Fakultní nemocnice u svaté Anny úzké vztahy. ICRC je teoreticky možné přenést do Prahy, ale v Brně vznikne propojením kampusu Masarykovy univerzity a dalších institucí unikátní vědecká infrastruktura. Brno má navíc ideální polohu z teritoriálního pohledu. V dosahu 150 kilometrů je asi dvacet tisíc pracovníků, kteří se věnují biomedicínskému výzkumu.

Dokdy musí vláda rozhodnout?

Původní mez ze strany Mayo byl konec loňského roku. Nyní ministr Rath písemně ujistil představitele kliniky o tom, že zájem české republiky trvá. To hodně pomohlo, ale nedá se říci, zda podpora a ochota ze strany Mayo bude trvat ještě den, týden nebo měsíc…

Odpůrci projektu ale tvrdí, že není dostatečně připravený, že je nereálný a megalomanský.

Projekt je po stránce koncepční připraven tak, aby ho vláda mohla schválit. Poté lze dopracovat dílčí odborné aspekty. Pro srovnání, obdobnou kvalitu měl i projekt ke schválení investice Huyndai.

A není opravdu přehnané dát miliardy do vzniku tří budov, když nepřibydou ani lůžka?

Je to projekt koncipovaný pro jedenadvacáté století. Takže se může zdát nekonvenční, protože se snaží odstranit slabiny současných kardiovaskulárních center. Je přizpůsoben tak, aby reflektoval dramatické změny, které zvláště v kardiochirurgii a kardiologii v nejbližších letech přijdou. To už nebude kontinuální vývoj, ale řada několika revolučních skoků, které tyto obory změní od základu. A ICRC by bylo v době svého otevření v roce 2009 nejlépe vybaveným centrem pro výzkum a léčbu kardiovaskulárních chorob minimálně v centrální Evropě.

V čem ona revoluce spočívá?

Už od devadesátých let přestává být dominantní kardiochirurgie, ale stále více stavů je možné řešit bez operace. A tento trend bude pokračovat. Tím, že však třeba infarkt přežívá více lidí, po čase jejich srdce začne selhávat. Je potřeba hledat způsoby, jak jim pomoci.

Nesouvisí s tím spekulace o pokusech na lidech a xenotransplantacích geneticky upravených zvířecích organů?

Uměle vytvořené technologie nikdy nebudou tak dokonalé jako to, co vymyslela příroda. Proto existují výzkumné programy, hledající vhodné biologické náhrady. Klinika Mayo je v tomto ohledu nejdál na světě.

Pokud to půjde dál stejným tempem, do šesti let by například mohly být vyřešeny vědecké aspekty xenotransplantací. Pak nastoupí otázky, zda vůbec pokračovat tímto směrem, problémy etické, náboženské.

To, že bychom někomu přišívali srdce z jiného organismu, je však v tuto chvíli zcela nereálné, i když bychom se s ICRC do tohoto laboratorního výzkumu zapojili.

Pokusy na lidech se v ICRC tedy dělat nebudou?

Možnost, že bychom v ICRC dělali něco, co by nebylo v souladu s českými zákony, předpisy Evropské unie nebo zákony USA, mohu zcela vyloučit. Budeme dělat špičkovou medicínu, která pomůže zachraňovat životy.

Paroubek: Můj postoj je rezervovaný

„Můj postoj ke vzniku centra v Brně je rezervovaný, ale ne definitivně,“ uvedl včera při návštěvě Brna premiér Jiří Paroubek.

Před výstavbou špičkových medicínských pracovišť upřednostňuje rozvoj českého zdravotnictví jako celku. Zdrojem téměř dvou miliard pro výstavbu centra by se podle něj mohly stát fondy Evropské unie.

JIŘINA VESELÁ, Lidovky.cz

Ohodnoťte tento článek!