Každé desáté dítě se narodí po léčbě neplodnosti

Z devadesáti tisíc dětí, které ročně přijdou v Česku na svět, je počato metodami asistované reprodukce devět tisíc. „Z nich je tři tisíce ze zkumavky, ostatní byly počaty například po inseminaci či léčebné podpoře dozrávání vajíček,“ říká Tonko Mardešič ze Sanatoria Pronatal…

Připomíná, že v 90. letech se ze zkumavky rodilo ročně dva tisíce dětí.

Tlak na léčení neplodnosti bude dál narůstat s tím, jak ženy odkládají mateřství do vyššího věku, kdy jejich plodnost klesá. U pětatřicetileté ženy je šance na otěhotnění během jednoho měsíce poloviční než u třicetileté či mladší ženy.

Zatímco počátkem 90. let minulého století rodily dvě třetiny žen do 24 let věku, na přelomu tisíciletí jen třetina. Průměrný věk ženy při prvním porodu byl v 90. letech minulého století 21 let, v současnosti je to již 27 let.

Situaci v posledních letech vylepšily silné ročníky sedmdesátých let, které po třicítce začaly rodit.

V Česku je podobně jako v celé Evropě neplodných 15 procent párů. „Ani po roce nechráněného pravidelného styku se jim nedaří počít dítě,“ vysvětluje Milan Mrázek z Centra Iscare.

Dříve bývala příčina neplodnosti většinou na straně ženy, v posledních letech přibývá neplodných mužů.

„Podílí se na tom životní styl, léky, stresy a chemické látky v prostředí. Spermie jsou na zevní prostředí velice citlivé,“ dodává odborník.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že od roku 1980 do roku 1990 klesl počet spermií u mužů o polovinu. V roce 1990 měli muži v jednom mililitru ejakulátu 20 miliónů spermií, ale o deset let dříve to bylo 40 miliónů. Za kritickou hranici se považuje pět miliónů, pak lze již hovořit o neplodnosti.

První dítě ze zkumavky na světě se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, první české dítě ze zkumavky je z roku 1983.

V současnosti se v České republice zabývá léčbou neplodnosti 18 center, zdravotní pojišťovny hradí ženám od 18 do 39 let věku tři léčebné cykly, pokud jsou neúspěšné, platí částečně i čtvrtý.

Léčba neplodnosti je v Česku výrazně levnější než v cizině. Ve Spojených státech vyjde až na 47 tisíc dolarů (1,2 miliónu korun), ve Španělsku až 15 tisíc eur (480 tisíc korun), v České republice na 343 tisíc korun.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!