Kniha francouzského psychiatra se zabývá léčením bez léků

Uzdravením bez léků se ve stejnojmenné knize zabývá francouzský psychiatr David Servan- Schreiber. V těchto dnech ji vydává nakladatelství Portál.
Popisuje příběhy lidí, u nichž se projevily stres, úzkost či deprese. Ukazuje průběh léčby obvyklými postupy s podáváním léků a pak léčby s využitím podnětů…

PRAHA- na takzvaný emoční mozek.

Podle francouzského odborníka hrají emoce a prožitky při vzniku každé nemoci mnohem významnější úlohu, než se dosud myslelo. Emoční mozek se podle něj nachází uvnitř mozku a vyvíjí činnost nezávisle na kůře mozkové.

Řeč a poznávání ho ovlivňují v omezené míře – nelze poručit emoci, aby vzrostla nebo zmizela, stejně jako nelze přikázat mysli, aby hovořila nebo mlčela.

Emoční mozek řídí psychickou rovnováhu, má vliv i na funkci srdce, hormony, trávicí a imunitní systém. Emoční poruchy jsou následkem jeho špatné funkce, kdy mozek reaguje na minulé životní zážitky. Hlavní úkol psychoterapeuta spočívá v přeprogramování emočního mozku, aby se přizpůsobil přítomnosti.

Podle Servan-Schreibera má emoční mozek přirozené samoléčící mechanismy – vrozenou schopnost dospět k rovnováze a spokojenosti, podobně jako se poraněná část těla zajizví, nebo tělo potlačí infekci.

Pro pacienta je důležité, aby se naučil kontrolovat vlastní nitro. Při překonávání obtížných situací si každý člověk vytváří vlastní způsoby útěchy – mohou to být cigarety, čokoláda, alkohol či televize. Klasická medicína je nahrazuje antidepresivy.

Pokud si člověk nechá poradit od kamarádů, kteří sami nevědí kudy kam, nastoupí místo uklidňujících prášků drastičtější metody hledání útěchy, jako jsou marihuana, kokain nebo heroin.

Publikace radí, jak nahradit takové málo účinné a obvykle toxické metody technikami, jež využívají právě schopnost samoléčby emočního mozku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!