Kofein napomáhá spalování tělesných tuků

Vědci z AIS zjistili, že po požití kofeinu začínají svaly odčerpávat energii namísto z uhlohydrátových zásob v játrech ze zásob tukových. „Působením kofeinu se do krve uvolňují…

LONDÝN – Chystáte-li se zrovna cvičit, dejte si šálek lahodné kávy a zvýšíte tím nejen svou energii, ale urychlíte také spalování tělesných tuků, napsal britský deník The Times.

Káva představuje nejrozšířenější návykovou drogu na světě! ozývají se varovné hlasy. Vědci z Australského sportovního institutu (AIS) podávali atletům

malé množství kofeinu a zjistili, že jejich vytrvalost se oproti těm, kteří si povzbuzující prostředek nevzali, zvedla o 30 procent a kvalita podaného výkonu se zvýšila o 3,5 procenta.

Za normálních okolností používá tělo jako paliva při pohybové námaze uhlohydráty, které jsou v podobě glykogenu uloženy v játrech. Když dojde k vyčerpání zásob uhlohydrátů (zhruba po 60 – 90 minutách aerobiku), začne tělo jako zdroj energie využívat tukové zásoby a tělo štíhlí.

Vědci z AIS zjistili, že po požití kofeinu začínají svaly odčerpávat energii namísto z uhlohydrátových zásob v játrech přímo z tuku. Cyklisté, kteří při jízdě upíjeli coca-colu nebo kávu, jeli rychleji a s větší výdrží než ti, kteří se občerstvovali čistou vodou.

Podle jiného výzkumu, provedeného na Univerzitě v Jižní Karolíně, pomáhá šálek kávy před cvičením oddálit tělesnou únavu a vyčerpání o 60 procent.

„Výsledky testů jsou dobrou zprávou pro všechny, kdo pravidelně sportují,“ připustila Jane Griffinová, poradkyně pro stravu britského olympijského týmu. „Působením kofeinu se do krve uvolňují tukové zásoby, které tělo používá jako zdroj energie. Pití kávy umožní těm, kdo cvičí aerobic, plavou, běhají nebo jezdí na kole, zhubnout rychleji,“ vysvětluje Griffinová.

„Lidé, kteří si pravidelně dopřávají hrneček kávy, nepociťují tolik fyzické námahy a jsou schopni pracovat déle,“ potvrdil Richard Godfrey, vedoucí fyziolog z britského Olympijského zdravotního institutu.

Nová vědecká zjištění patrně přispějí k rozpoutání diskuze o kofeinu, který může být ve vrcholovém sportu považován za doping. Vypitím pěti a více šálků kávy během dvou hodin se v moči objeví 12 mikrogramů kofeinu na jeden mililitr, což je impulz pro Mezinárodní olympijský výbor k diskvalifikaci sportovce.

Rozšířený názor, že pití kávy během sportovního výkonu způsobuje dehydrataci organismu, označili australští vědci za mylný. Ačkoli přehnaná konzumace kávy je pro organismus opravdu škodlivá, neboť způsobuje nespavost, bolest hlavy a nechutenství, potencionální sebevrah by musel vypít 90 – 100 šálků kávy, aby se otrávil.

ČTK/The Times

Ohodnoťte tento článek!