Kojení snižuje úmrtnost dětí v USA o 20 procent

U dětí v USA, které jsou kojeny, je pravděpodobnost úmrtí v prvním roce života o 20 procent nižší než u nekojených dětí. Uvádí se to ve studii amerického Národního vědeckého ústavu pro zdravotnickou ekologii, která byla zveřejněna v časopisu Pediatrics…

CHICAGO (USA) – U dětí ve Spojených státech, které jsou kojeny, je pravděpodobnost úmrtí v prvním roce života o 20 procent nižší než u nekojených dětí. Uvádí se to ve studii amerického Národního vědeckého ústavu pro zdravotnickou ekologii, zahrnující téměř 9000 dětí ze 48 států USA. Výsledky studie byly zveřejněny v květnovém čísle časopisu Pediatrics, který vydává Americká pediatrická akademie.

Výzkum dospěl k závěru, že u kojených dětí je o 20 procent nižší pravděpodobnost, že zemřou v prvním až dvanáctém měsíci svého života. Čím déle jsou děti kojeny, tím nižší je u nich riziko předčasné smrti.

Aimin Chen, jenž je jedním z autorů studie, v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že podle údajů z roku 2000 je v USA po odchodu matek z nemocnice kojeno 70 procent dětí a po půlroce je jich kojena téměř třetina. V rozšíření kojení se však stále projevují rasově a hospodářsky podmíněné rozdíly.

Další studie ukazují, že u kojených dětí je nižší pravděpodobnost, že budou trpět nadváhou a že budou mít problémy s chováním. Kojení prý může ovlivnit i inteligenci a přispět k nižšímu krevnímu tlaku.

Americká pediatrická akademie doporučuje, aby všechny matky kojily svého děti v prvním roce jejich života, nebo spíše, pokud to je možné, do věku dvou let.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!