Přejít na obsah

Konference o DRG: Nemocnice nečekají lehké časy

zpět
3.12.2012
DRG
zvětšitDRGZdroj: drgsystem.se

DRG | Zdroj: drgsystem.se

 

Na konferenci věnované tématu DRG konané 14. listopadu v pražském v Hotelu Olšanka se hovořilo nejen o nastavení DRG, ale také o úhradách za lůžkovou péči v roce 2013.

Podle náměstka MZ Petra Noska Ministerstvo zdravotnictví ČR obdrželo klíčové podklady pro přípravu úhradové vyhlášky s velkým zpožděním, a proto není jisté, zda vyhláška vyjde ještě před koncem kalendářního roku. Stejně tak je podle jeho slov potřeba počítat s tím, že vyhláška bude celkově restriktivní. Náměstek Nosek potvrdil, že v úhradách bude platba formou případového paušálu, jak se DRG jazykem legislativců nazývá, i nadále posílena.

Ministerstvo má v úmyslu pokračovat v dalším sbližování základních sazeb i přes odpor velkých nemocnic, ale zřejmě pomalejším tempem a v jiném poměru než v minulém roce. Systém DRG se tak patrně nevymaní z pout, kterými je nyní svázán. Úzké risk-koridory v mnohém připomínají předchozí systém paušální úhrady, a zdravotnická zařízení tudíž nemají příliš velkou šanci dosáhnout v případě navýšení produkce i adekvátního navýšení úhrady.

Na druhou stranu však oproti předchozímu systému výkonově-paušální úhrady zařízením umožňuje úspory, aniž by se šetření promítlo do případného snížení konečné úhrady. Účastníci konference byli seznámeni s návrhy změn v nastavení systému DRG pro příští rok. Řada z nich však ještě nebyla definitivně schválena, a tak pracovníkům nemocnic nezbývá než doufat, že se o změnách pravidel pro kódování dozví s takovým předstihem, aby do 1. ledna 2013 stihli aktualizovat informační systémy a vyškolit všechny kodéry.


Komentovat článek: Konference o DRG: Nemocnice nečekají lehké časy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné