Kouření během kojení zvyšuje deficit jódu a riziko poškození mozku kojenců

Z výsledků studie publikované v lednovém vydání Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism vyplývá, že kouření během kojení zvyšuje riziko poškození mozku u kojenců v důsledku deficitu jódu a následné horší funkce štítné žlázy dětí…

Z výsledků studie publikované v lednovém vydání Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism vyplývá, že kouření během kojení zvyšuje riziko poškození mozku u kojenců v důsledku deficitu jódu. Ženy, které kojí, by kouřit neměly, a pokud kouří, mělo by se u jejich dětí myslet na doplňování jódu jinou cestou.

V období plného kojení je funkce štítné žlázy novorozence či kojence závislá na jódu v mateřském mléce. Nedostatek hormonů štítné žlázy po více týdnů v průběhu intrauterinního vývoje mozku anebo první rok po narození může trvale poškodit mozkové funkce.

Mateřské mléko obsahuje takovou koncentraci jódu, která je pro kojence adekvátní a postačující. U matek-kuřaček se však v krvi hromadí látka thiokyanát, který tlumí transport jódu do mateřského mléka a tím do štítné žlázy kojence. Dolní limit pro koncentraci jódu v mateřském mléce a v moči kojence je běžně 50 mikrogramů/l.

Do studie bylo zařazeno 140 zdravých těhotných žen z pěti měst, z toho 50 kuřaček a 90 nekuřaček. Průměrný věk matek byl 27 let, gestace 40 týdnů, hladina TSH normální.

U kuřaček byla signifikantně vyšší sérová hladina thiokyanátu oproti nekuřačkám – 84,9 μmol/l vs. 54,7 μmol/l. Hladina jódu v mateřském mléce byla u kuřaček výrazně snížená, a to 26 μg/l proti 53,8 μg/l u nekuřaček.

Zdroj: Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism 2004, 89:181-187

MUDr. Gabriela Seltenreichová

autorka je spolupracovnicí redakce

Ohodnoťte tento článek!