Kouření prý zdvojnásobuje riziko poruch zraku ve stáří

Ve výzkumu, kterého se zúčastnilo více než 4000 Britů starších 75 let, se ukázalo, že u kuřáků se v dvojnásobné míře vyskytuje degenerace makuly (AMD). Jde o onemocnění postihující zpravidla nejprve jedno oko…

LONDÝN – Kuřáci mají oproti lidem, kteří cigaretám neholdují, dvojnásobnou pravděpodobnost, že se u nich ve stáří objeví degenerativní onemocnění očí.

Ve výzkumu, kterého se zúčastnilo více než 4000 Britů starších 75 let, se ukázalo, že u kuřáků se v dvojnásobné míře vyskytuje degenerace makuly (AMD).

Jde o onemocnění postihující zpravidla nejprve jedno oko, které provází postupující částečná nebo úplná ztráta centrální ostrosti vidění. Například ve Spojených státech tato choroba postihuje asi deset až 15 milionů lidí.

„Kouření je spojováno s dvojnásobně zvýšeným rizikem rozvoje AMD,“ uvedla profesorka londýnské školy hygieny a tropického lékařství Astrid Fletcherová ve studii, o níž píše odborný časopis British Journal of Ophthalmology.

Podle Fletcherové a jejích kolegů však u lidí, kteří kouřit přestali před více než 20 lety, zvýšené riziko vzniku tohoto onemocnění neexistuje.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!