Kouření snižuje šance na úspěšné umělé oplodnění

Z hlediska reprodukce způsobuje kouření u žen předčasné stárnutí. Jejich šance na úspěšné umělé oplodnění je pak mnohem nižší než u nekuřaček. Tyto závěry zveřejnili ve své studii dánští vědci…

Výzkum provedli vědci a lékaři z dvanácti klinik. Zkoumali data 8457 žen ve věku mezi dvaceti a čtyřiceti lety, které podstoupily umělé oplodnění. Všechny se snažily o početí dítěte nejméně jeden rok.

Studie ukázala, že dvacetiletá kuřačka má v průměru přibližně stejnou šanci otěhotnět jako třicetiletá nekuřačka. Studie ale nesrovnávala všechny věkové skupiny. Podle autorů proto nelze z výzkumu vyvozovat závěry, že kouření zvyšuje u ženy reprodukční věk o deset let.

Přes 40% sledovaných žen kouřilo v době, kdy podstoupily první pokus umělého oplodnění. Více než 7% z nich mělo výraznou nadváhu (druhý rizikový faktor).

Páry podstupující asistovanou reprodukci byly rozděleny do skupin podle příčiny jejich problému: mužská neplodnost, choroby vejcovodu, jiné klinické příčiny – jako například cysty na vaječnících či endometrióza – a jiné, často těžko definovatelné příčiny neplodnosti.

Další články z rubrikygynekologie čtěteZDE

Ve skupině žen, u nichž nebyly příčiny jejich neplodnosti přesně známy, bylo zjištěno, že ty, které nekouří, mají o třetinu vyšší šanci otěhotnět než jejich kolegyně kuřačky. Riziko potratu je pak u kuřaček až pětkrát pravděpodobnější.

Profesorka Didi Braatová z Radbound University, která se na výzkumu podílela, říká: „Kouření má katastrofální dopad. Je tu ale naděje, že neplodným párům by se mohla zvýšit šance na úspěch při umělém oplodnění, pokud by změnily svůj životní styl.“

Květa Havlová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!