Krnovská nemocnice má nový počítačový tomograf za 17 milionů

Krnovská nemocnice včera uvedla do provozu nový počítačový tomograf (CT) za 17 milionů korun. Bude sloužit především pro pacienty iktového centra, které pomáhá lidem s cévními mozkovými příhodami. Přednostmi nového tomografu, který nahradil starší typ tohoto diagnostického přístroje, jsou jeho vyšší rychlosti i kvalitnější rozlišení, řekla ČTK mluvčí nemocnice Eva Kijonková.

„CT je radiodiagnostický přístroj, který za pomoci rentgenového záření a výkonné výpočetní techniky s přesností zobrazuje struktury ve vyšetřované oblasti pacienta. Díky novým technologiím CT přístrojů je radiační zátěž pacienta významně snížena, zejména díky velké rychlosti skenování a využití nejmodernějších měřicích a výpočetních systémů při vysoké kvalitě zobrazování,“ vysvětlil primář radiologického oddělení nemocnice Ivo Šenkyřík.

Nemocnice už přístroj odzkoušela ve zkušebním provozu, a nyní tak může plně začít sloužit pacientům, a to nejen z Krnovska, ale i okolních regionů. Neurologické pracoviště krnovské nemocnice zajišťuje péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou pro spádovou oblast se zhruba 196.000 obyvateli. Lékařům nové zařízení pomůže především při rychlé a přesné diagnostice těchto stavů.

Neurologické oddělení v Krnově na Bruntálsku získalo jako jedno ze dvou desítek pracovišť v zemi status iktového centra v roce 2010. Zdravotnickým zařízením ho uděluje ministerstvo zdravotnictví, které tak vytváří síť specializovaných pracovišť, jež mají zajistit kvalitnější a včasnou léčbu mozkových příhod.

„Zařazení krnovské nemocnice do této vysoce odborné sítě umožní záchranu vážně nemocných pacientů. Směrování nemocného s akutní cévní mozkovou příhodou přímo do specializovaného centra zásadním způsobem ovlivňuje úspěšnost jeho léčby a následnou kvalitu života,“ uvedla Kijonková.

Podle ředitele nemocnice Ladislava Václavce je neurologické oddělení krnovské nemocnice největším komplexně vybaveným neurologickým pracovištěm v západní části Moravskoslezského kraje.

Ohodnoťte tento článek!