Přejít na obsah

Láká vás práce v cizině, nebo je doma nejlépe?

zpět
28.11.2005

Je práce v cizině pro české zdravotníky stále tak lákavá, jak se zdálo před vstupem do Evropské unie? Zvažujete delší pracovní pobyt v zahraničí nebo už podobnou zkušenost máte za sebou? Jména čtenářů, kterým posíláme odbornou knihu, najdete v článku...

Je práce v cizině pro české zdravotníky stále tak lákavá, jak se zdálo před vstupem do Evropské unie?

Zvažujete delší pracovní pobyt v zahraničí nebo už podobnou zkušenost máte za sebou? Je lepší práci shánět „na vlastní pěst“ nebo přes agenturu? Jaká země zdravotníky láká nejvíce? Na toto téma diskutovali čtenáři Zdraví.Euro.cz.

Tento týden získává odbornou knihu MUDr. Marek Nalos a MIUDr. Leo Puszkailer.

MUDr. Igor Michalec

Práce v cizině je pro mne možné východisko ze současného stavu našeho zdravotictví. Již několik let čekáme na koncepci, která by přinesla smysluplné využití nemalých finančních prostředků vkládaných do systému. Nepřichází. MUDr. Rath učinil první kroky, kterým fandím. Byl také první, který řekl, že lékař je člověk, pracující člověk jemuž náleží za provedenou práci odpovídající plat. Můj plat je z 60% tvořen přesčasovou prací. Pomalu dospívám do věku, kdy nechci trávit měsíčně 100 hodin prací navíc. Láká nás Anglie. Pro mne, lékaře s II. atestací a 8 letou praxí, a moji ženu / atestace ARO a všeobecné lékařství / věřím, že práci seženu. Jsem ve fázi registrace u GMC. Praci scháním přes lokální anglické agentury a odpovídám na inzeráty v BMJ. Konec roku rozhodne. S pozdravem.

MUDr. Kriseová

S agenturami, které zprostředkují práci lékařů v zahraničí, mám velmi neblahé zkušenosti. Bohužel ne všechny z nich jsou profesionální a spolehlivé. Je velmi těžké od nich získat objektivní informace o možnostech práce v cizině. Sama mám také zájem spíše o Británii. Narozdíl od autora předchozího příspěvku však nejsem zatím tak daleko, zatím jen ve fázi úvah. Zajímaly by mne proto názory a zkušenosti ostatních kolegů, kteří už nějaké zkušenosti získali.

uživatel: nepodepsán

Mohu jednoznačně povtrdit, že za agenturami nabízejícími zprostředkování práce v cizině - mnohdy údajně zdarma - se skrývá řada nesnází a nakonec ani konkretní slibovanou práci nenabídnou. A tak ze zdánlivě jediné starosti - pracovat - se stane neprůchodná a nenaplněná věc. Je nakonec určitě schůdnější i jistější najít si konkretního zaměstnavatele sám a přímo s ním osobně vyjednat pracovní zařazení.

MUDr. Marek Nalos

Praci v zahranici mohu svym kolegum jenom doporucit. Pokud je vam mene nez 40 let, mate alespon 4 roky po skole, jste ochotni obetovat sva socialni zazemi a jste pripraveni si vybudovat prechodne nove pak se nemate ceho bat. Pracuji jiz ctvrtym rokem v Australii, ktera ma lekaru chronicky nedostatek. Zadny z mlade generace ceskych doktoru, zde nemel vetsi potize se uplatnit a udelali tady dobre jmeno. Australske zdravotnictvi je na vyborne urovni, je systemove, systematicke a krome lepsiho vydelku se zde take mnohe naucite od kolegu z celeho sveta. Na otazku zda zustat doma nebo odejit do zahranici si dokonce troufam tvrdit, ze vetsina mladych lekaru ma odejit za zkusenostmi, poznanim a dustojnymi zivotnimi podminkami do zahranici, ale zaroven by meli byt vytvareny systemove zmeny doma, aby se lekari mohli s klidem vracet a prinest sebou zkusenosti. Kolegove zapomente na Rakousko-uhersky model zdravotnictvi modifikovany socialismem a nechte se inspirovat!

MUDr. Michal Bahounek

Dobrý den! Já naopak můžu potvrdit jen ty nejlepší zkušenosti s pracovními agenturami ohledně shánění práce v zahraničí. Již asi rok pracuji na možnosti práce ve Velké Británii ve spolupráci s jednou pražskou agenturou a musím říct,že jejich profesionální jednání je na vysoké úrovni. V květnu 2006 bych měl nastoupit práci v Anglii v priv. sektoru a na vše potřebné jsem byl díky této agentuře připraven - doplnění odborných kursů a testů, jazyková znalost, pohovory se zahraničním zaměstnavatelem, pomoc při registraci GMC. Navíc veškerá pomoc je bezplatná, dokonce vám hradí i odborné kurzy - např. ALS course. Jinak všem zájemcům doporučuji zvážit všechna pro a proti, je potřeba se obrnit trpělivostí při vyplňování všech dotazníků a zajišťování potřebné dokumentace z MZ a IPVZ/ vzhledem k rozdílnosti atestačního systému a náplně v jednotlivých oborech/. Nejpružnější je v tomhle ČLK při vydávání certifikátu o bezuhonnosti, vydá Vám jej bezplatně do 14 dnů a v jazyce, v kterém potřebujete. Hezký den, hodně trpělivosti a odvahy…

Leo Puszkailer

Mé zkušenosti jsou takové - z důvodu totálního znechucení ze situace, která je v našem zdravotnictvía částečně z důvodů osobních jsem se vydal „duševně si odpočinout“ na nějaký čas do zahraničí. Jelikož jsem byl čerstvě ženat a poločerstvě jsem byl otcem, volil jsem raději Evropu. Pravdou je, že pro polyglota samouka byla velká výhoda, že v SRN kladli malé nároky na jazykové znalosti. Nedostatek lékařů dokáže divy. Obrátil jsem se na agenturu-Alilovic. Tato zjistila nabídky, doporučila nejvhodnější, vyřídila všekerou agendu. Musel jsem jen pro pracovní visum, pak pro povolení k pracovní činnosti do SRN a projít jakýmsi přijímacím pohovorem. Největší problém z těchto všech záležitostí byl tenkrát ještě s vyřízením pracovního visa. Co se týče vlastního pobytu v SRN, vše hodnotím kladně. Relativním záporem jsou vysoké životní náklady, pokud je uvažováno o pobytu v zahraniční s celou rodinou. Z tohoto pohledu se mi jeví

výhodné tuto zkušenost absolvovat pokud je člověk bez závazků, eventuálně,

pokud i manželka je lékařka. V každém případě je to však velká zkušenost,

člověk získá „pohled z druhé strany“, do jisté míry je to i určité sebepoznání. Co se týče vlastní odborné stránky, zde rozdíly „alespoň v mém oboru“ výrazné nejsou,tuto úlohu splní i odborná stáž ať už „venku“, či na našem specializovaném pracovišti. Zdravím.

MUDr.Tomáš Rozsíval

Podotýkám, že není nutné pracovat jako lékař. Je možné nechat se najmout jako ošetřovatel do domova důchodců kdekoliv v Anglii, ovšem za mzdu 5-6 GBP na hodinu při 42 h týdně. To je něco přes 1000 GBP měsíčně, což zajisté není nic oslnivého. Pokud si to ale přepočtete na 54 Kč za 1 libru, začíná to být zajímavé. Problém je ovšem v tom, že ve Velké Británii jsou neuvěřitelně vysoké náklady na živobytí, takže i když si tam vyděláte jako ošetřovatel 5 x více než u nás jako lékař a to i v privátní praxi, myslím, že více riskujete, než vyděláte. No ,ale pro mladé pod 40 let věku je to jistě výborná zkušenost třeba jen na ten jeden rok.

Pavel

Pracuji v UK jako anesteziolog jiz rok a musim rict ze to neni takovy med, jak by si kazdy mohl myslet. Je treba se totiz uvedomit ze pro domorode lekare doktor z ceska je a vzdy bude doktor z vychodu.Jestli si nekdo dela iluze jak „skvele zdravotnictvi“ tady v UK panuje tak musim rict ze takovy bordel jste jeste nevideli.

Rozhodne nedoporucuji starsim lekarum mirit na pozice STAFF GRADE, paklize

nejste ochotni se mnohdy nechat ponizovat ci nechat ze sebe delat mladeho troubu.Fakt ale je ze jestlize se chcete v UK uchytit jako Consultant -je treba byt solidne jazykove vybaven-na vedomostech nezalezi-jiz prumerny cesky doktor bude tady excelovat. Samozrejme ne vsude je to stejne ale mam informace z mnoha nemocnic ze takto skvele to funguje na mnoha mistech.Jedine co me tu drzi jsou penize a musim rict ze kdyz je nejhur-kouknu se na vyplatni pasku,dam si sedmicku cerveneho a utvrdim se ze jsem na spravnem miste….

Uživatel: zofka

Jake je prosim odbornosti pan doktor? Leo Puszkailer? Dekuji. Pracuji v Nemecku 2,5 roku. Zivotni naklady jsou vyssi, ale celkova zivotni uroven take. Lekari jsou ale na nemecke pomery pomerne spatne placeni. Jsme cleny EURO a tak jsem i ziskala Approbaci a uznani kvalifikace, jsem Facharzt. Stalo to asi pul roku prace a dost penez, protoze vsechny dokumenty bylo nutno nechat znovu overit v Nemecku a v Nemecku take znovu nechat prelozit.Celkem asi 600 Eur. To jsem samozrejmne vsechny preklady zaplatila jiz jednou v Cechach cekem pres 6000 Kc a k tomu vselijaka overeni diplomu a vysvedceni na ruznych ministerstvech vcetne Apostilly na kazdy dokument i treba rodny list a jedna stala na MZV 200 Kc.

Jen dopidit se na uznavaci jednotku MZ (to az po prijeti do EUR) mi trvalo nekolik tydnu, (ona ostatne vznila az v breznu 2005, jak to bylo pred tim, vi jen pan buh.)protoze sice existuji oficialni stranky uznavani kvalifikace pracovniku ve zdravotnictvi, ale tam se o teto dulezite informaci nic nedozvite.Nakonec mi nejdulezitejsi informace poskytla pracovnice v oddeleni dalsiho vzdelavani Bavorske lekarske komory.Informace o tom, jak ziskam Approbaci mi poskytli na prislusnem Regierungs rekneme kraje.Nebot spolkove zeme Nemecka jsou jeste spravne rozdelene na dalsi spravni jednotky.A ty jsou k temto vecem prislusne.Je

to ten samy urad, ktery vydava potvrzeni podle paragrafu 10, Beruferlaubnis, ktere umoznuje zahranicnimu lekari pracovat v Nemecku jako lekar. Jen nechapu, jak chce jiny kolega pracovat v Anglii bez 100 hodin prescau, tam se neslouzi?

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Láká vás práce v cizině, nebo je doma nejlépe?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné