Laserový zákrok je možný najednou u obou očí

Laserový zákrok, který pacienta natrvalo zbaví brýlí až s desítkou dioptrií, mohou lidé s vadami zraku podstoupit u obou očí v jediném dni. Umožňuje to použití novějších metod, díky nimž lze ve zhruba dvaceti minutách vyléčit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus…

P r a h a – Řekl to včera primář oční kliniky 1. lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Josef Hycl.

„Pacient už za několik hodin dobře vidí a rehabilitace je velmi rychlá. Že oko podstoupilo zákrok, pozná jen odborník,“ upřesnil Hycl. Dodal, že několik hodin po asi dvacetiminutové laserové operaci novější metodou Lasik se nemocný může již dívat na televizi. Nebezpečné je jen mechanické poškození oka v době hojení. Ošetřené oko si pacient nesmí mnout či se do něho uhodit.

Zdravotní pojišťovny laserové zákroky nehradí. Za operaci jednoho oka metodou Lasik, kterou v Česku používají čtyři zdravotnická zařízení, zaplatí zájemce zhruba 16 000 korun. Zákroku se mohou obvykle podrobit lidé starší 18 let, horní věková hranice není stanovena. Podle Hycla lze díky kombinaci laseru s chirurgickými operacemi odstranit i extrémní oční vady, kdy pacient má více než deset dioptrií.

Hradecké noviny, 2.6.2001

Ohodnoťte tento článek!