Lasery by mohly brzo odstraňovat i vady zraku způsobené stářím

V brzké době by mohli lékaři pomocí laserů odstraňovat úspěšně i vetchozrakost, jejíž vinou lidé po 45 letech začínají špatně vidět na blízko. Při otevření specializovaného pracoviště Očního centra Praha to řekl jeho primář Lubomír Továrek. V současnosti podle něj lasery odstraňují hlavně dalekozrakost, krátkozrakost či astigmatismus…

Přesnou laserovou korekci vetchozrakosti zatím podle něj žádné pracoviště v Česku nenabízí. Továrek doufá v to, že by mohli být první. Ve svém centru totiž mají nový laserový přístroj. „Výrobce dělá spoustu studií, aby řekl přesná pravidla, za kterých se zákrok může provádět, aby byl bezpečný,“ uvedl Továrek.

Prezentovat by je údajně měl za týden na kongresu ve Spojených státech. Poté by centrum mohlo získat počítačový program, který tyto operace umožní. Operace by zde mohli lékaři provádět již v druhém pololetí letošního roku, uvedl ředitel Očního centra a předseda České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie Pavel Kuchynka. Předběžně slibují tento zákrok ale i další soukromá pracoviště. Kolik bude stát, se prý ještě neví.

Ceny očních laserových operací se podle Továrka pohybují od 14 tisíc korun do 18 tisíc korun za jedno oko. Podle Kuchynky se v současné době otevírá relativně dost laserových lékařských pracovišť, liší se však kvalitou pracovníků i přístrojů. „Pokrok jde strašně rychle dopředu a každý rok je znát,“ vysvětlil.

Toho, že by o tyto operace nebyl zájem, se ale Kuchynka neobává. Česko má podle něj stále méně kvalitních pracovišť na počet obyvatel než země západní Evropy. V současnosti se v oční chirurgii používá asi 20 druhů laserů, které slouží k mnoha typům zákroků.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!