Lehčí otravy olovem možná vedou ke kriminalitě mládeže

Lehčí otravy olovem jsou možná příčinou některých případů kriminality mládeže. Tvrdí to americká studie, o které informoval zpravodajský server BBC…

LONDÝN/WASHINGTON 7. ledna (ČTK) –

Při sledování mladých delikventů, kteří prošli řízením před soudem v americkém státu Pensylvánie, vyšlo najevo, že v měli v kostech vyšší koncentraci olova než jejich vrstevníci, kteří se nedostali do konfliktu se zákonem.

Nicméně není naprosto jasné, zda tvorba olova je příčinou problému, nebo prostě jedním z důsledků nedobrých sociálních podmínek, které jsou živnou půdou pro zločinnost mládeže.

Je dlouho známo, že těžší otravy olovem jsou škodlivé, zejména pro vývoj mozku v dětství. O lehčích otravách se stále vedou diskuse.

Badatelé z univerzity v Pittsburghu sledovali u 194 nezletilých, které odsoudil tamní tribunál pro mladistvé, jakou mají koncentraci olova v kostech dolních končetin. Hodnoty porovnali s hodnotami stejně starých žáků pittsburských středních

škol a přitom zjistili, že delikventi měli v kostech téměř sedmkrát více olova.

Podle doktora Herberta Needelmana, jenž řídil práci na studii, jde o další důkaz, že delikventní chování může být z jisté části způsobováno vystavením účinků olova v době dětství.

Děti i dospělí mohou být vystaveni účinkům olova mnoha způsoby, nejčastěji pitím vody, která je rozváděna v zastaralých olověných trubkách, kontaktem se starými barvami, jež obsahují olovo, nebo dýcháním výfukových plynů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!