Lék na Alzheimerovu chorobu pod drobnohledem

Lék Seroquel (quetiapine), který se běžně používá na zmírnění příznaků Alzheimerovy choroby, jako je například třes rukou, může podle výzkumu britského Institute of Psychiatry pacientův stav dokonce zhoršit. Vyplývá to ze závěrů studie na menším vzorku pacientů…

O výzkumu informoval server BBC.

Výzkum, který trval více jak šest měsíců, zahrnoval 93 pacientů ze severovýchodní Anglie, kteří trpí Alzheimerovou chorobou či demencí.

Byli rozděleni do tří skupin. Jedna dostávala nezměněnou dávku quetiapinu, druhá rivastigmin, lék proti demenci, a třetí bylo podáváno placebo.

Vědci následně zkoumali, jak se léčba projevuje na jejich příznacích a schopnostech.

Překvapivé výsledky

U čtrnácti pacientů, kterým byl podáván quetiapine, zaznamenali vědci zhoršení stavu. Naopak v „placebové skupině“ nedošlo u pacientů téměř k žádným změnám.

Lidé, kteří brali rivastigmin, nevykazovali žádné zhoršení, ale také žádné zlepšení symptomů nemoci v porovnání se skupinou, jež brala placebo.

„Jeden z pacientů ve skupině se Seroquelem měl neobvykle negativní reakci na tento lék. U dvou pacientů, kteří brali placebo, a dvou, jimž byl podáván rivastigmin, byla naopak zaznamenána výrazně pozitivní odezva,“ dodává.

Doktor Clive Ballard, vedoucí výzkumného týmu, k tomu uvedl: „Naše studie ukázala, že quetiapine nepomáhá zmírňovat příznaky, kterými někteří pacienti trpí, ale že naopak může uspíšit zhoršení jejich stavu. Společně teď všichni doufáme, že naše studie pomůže nalézt nový lék pro lidi s Alzheimerovou chorobou a demencí.“

Příliš malý vzorek

Tiskový mluvčí firmy AstraZeneca, která Seroquel vyrábí, to ovšem popírá a tvrdí, že lék je bezpečný a účinný. „Naše firma je přesvědčená o bezpečnosti a efektivitě Seroquelu. Od roku 1997, kdy byl lék uveden na trh, bylo touto látkou vyléčeno více než osm milionů pacientů.“

DÁLE ČTĚTE:
Info o látce quetiapine
Info o látce rivastigmin

Dodal, že vzorek pacientů, kteří se zúčastnili výzkumu, byl příliš malý a nedají se proto z něj dělat objektivní závěry.

Rebecca Woodová, generální ředitelka Alzheimer's Research Trust, který studii financoval, říká: „Výsledky výzkumu ukazují, že naléhavě potřebujeme vývoj nového, bezpečného léku pro lidi trpící demencí. Výzkumné programy, které se Alzheimerovou chorobou zabývají, bohužel nemají většinou dostatek financí. Je přitom velmi důležité, aby došlo k vývoji nových a hlavně efektivních léků nejen pro potlačování symptomů, ale i pro léčbu nemoci.“

Květa Havlová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!