Lékaři chtějí prosadit screeningové vyšetření štítné žlázy u žen

těhotenství, těhotná, gravidita

Lékaři chtějí prosadit, aby ženy v prvních týdnech těhotenství nebo ještě před početím a ženy po padesátce podstupovaly preventivní vyšetření štítné žlázy. Zdravotní pojišťovny by jim na to měly přispět.

Ženy trpí poruchami tohoto orgánu osmkrát častěji než muži. Včasné odhalení poruchy zabrání například onemocnění srdce. U těhotných se díky okamžité léčbě předejde postižením plodu, z nich nejhorší je snížení IQ a kreténismus.

„Ženy jsou více poruchou štítné žlázy ohroženy, je obzvláště důležité obeznámit je s příznaky a projevy, aby jim mohla být poskytnuta pomoc co nejdřív. Jde nám hlavně o nenarozené děti,“ řekla docentka Zdeňka Límanová z Všeobecné fakultní nemocnice na 12. evropském kongresu endokrinologie v pražském Kongresovém centru.

Novinářům pak řekla, že asi před pěti lety poslala odborná společnost ministerstvu zdravotnictví návrh na vyšetření všech těhotných v ČR v začátku těhotenství. „Protože byly různé změny, naše žádost patrně někde ještě leží, nedostali jsme odpověď,“ uvedla.

Naopak příjemně prý ji překvapila spolupráce s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která financovala pilotní projekt. „V něm jsme potvrdili, že čtyři procenta žen aktuálně potřebují léčbu. Dalších deset procent musí být upozorněno, že mají protilátky, které působí na štítnou žlázu tak, že se v těhotenství změní její funkce, což nepříznivě dopadá na plod,“ řekla.

Těhotné by se měly podle Límanové vyšetření dožadovat. Potřebují trojici testů, dohromady za zhruba 700 korun. Racionální by podle docentky bylo, aby ženám polovinou částky přispěly pojišťovny.

Testy by podle Límanové měly podstupovat i ženy po padesátce, výskyt poruch stoupá s věkem. „Jednou za čtyři roky by v rámci preventivní prohlídky měly mít základní vyšetření, stačí jeden test za 140 korun. Zatím jsme si to ani netroufli pojišťovnám nadhodit,“ řekla docentka.

Neléčené obtíže se štítnou žlázou mohou podle Límanové ohrozit život ženy, u těhotných i plodu. Podle výzkumu Mezinárodní federace pro štítnou žlázu, v němž odpovídalo 1700 žen v pěti evropských zemích, 44 procent dotázaných nevědělo, že při nedostatku jódu tvoří štítná šláza málo životně důležitých hormonů, 68 procent žen nebralo nebo si nepamatuje, že by v těhotenství braly jodové doplňky stravy.

Ohodnoťte tento článek!