Lékaři fakultní nemocnice Plzeň provedli ojedinělou operaci srdce

Titulní obrázek

Ojedinělou operaci srdce provedli lékaři plzeňské fakultní nemocnice. Prý jako první v Česku odstranili endoskopicky pomocí malých vpichů srdeční arytmii, takzvanou fibrilaci síní, pomocí radiofrekvenční energie. Řekla to mluvčí nemocnice Renata Jenšíková…

„Pacienta jsme operovali prostřednictvím malých vpichů do hrudníku pomocí speciálních kleští. Ty využívají radiofrekvenční energii k vytvoření jizev na tkáni síní srdce, čímž elektricky izolují zdroje nepravidelného rytmu,“ popsal zákrok kardiochirurg Viktor Zlocha. Nový způsob endoskopické operace pomocí radiofrekvenční energie je podle něj šancí na odstranění fibrilace síní u pacientů, kteří mají jinak zdravé srdce. Fibrilaci síní dosud lékaři odstraňovali operativně jen tehdy, když zároveň pacienta operovali kvůli jinému vážnému srdečnímu problému, a otevírali mu proto hrudník.

Operovaný muž musel několik let užívat léky. Operace by měla podle lékařů odstranit jeho problém trvale. Díky šetrnému zákroku se pacient necelý týden po operaci cítí dobře a lékaři ho chtějí brzy propustit z nemocnice.

Kardiochirurgické oddělení plzeňské fakultní nemocnice funguje šest let. Lékaři se podle Jenšíkové snaží vytvořit ucelený program endoskopických výkonů, které jsou šetrnější než klasické operace. „Tento zákrok (endoskopické odstranění arytmie radiofrekvenční energií) je jeden z těch, které bychom v budoucnu rádi prováděli u vhodných pacientů rutinně,“ dodala mluvčí.

Fibrilace síní patří k nejčastějším formám srdeční arytmie. Podle zástupce společnosti Medtronic, která dodala k operaci radiofrekvenční generátor a speciální kleště, jí trpí odhadem 100.000 občanů ČR. Vyskytuje se častěji u starších osob v souvislosti s ischemickou chorobou srdce, vysokým tlakem a dalšími nemocemi srdce. Ne každý pacient s fibrilací síní je vhodný k operačnímu řešení.

Lada Pešková,ČTK

Ohodnoťte tento článek!