Lékaři si mohou ověřit postup léčby a vzdělávat se na webu

Titulní obrázek

Ověřit si postup léčby, porovnat typické a netypické diagnózy ve svém oboru a dál se vzdělávat umožní lékařům, medikům i zdravotnickým školám nový výukový portál. Obsahuje 700 případů ze sedmi medicínských oborů, vedle textu také snímky vytvořené všemi dostupnými zobrazovacími metodami…

Odbornou část zpracovalo 30 lékařů-specialistů z Fakultní Thomayerovy nemocnice. Sdělila to mluvčí nemocnice Martina Štanclová.

„Tento ojedinělý výukový portál umožní vyhledávat v digitální databázi snímky z CT, magnetické rezonance a dalších zobrazovacích metod, které jsou doplněny podrobným popisem daného případu. Předností je unikátní způsob spojení digitální obrazové i textové dokumentace, který dosud nebyl v ČR použit,“ uvedla mluvčí.

Případy jsou zpracovány pro obory onkologie, pneumologie, traumatologie, urologie, gynekologie, hrudní chirurgie a chirurgie zažívacího traktu.

Projekt s názvem Regionální centrum pro podporu výuky a výzkumu v oblasti medicínských obrazových a klinických dat byl zahájen v březnu 2006, jeho první etapa končí 30. června 2008. Portál vznikl z peněz Evropského sociálního fondu.

Stránky portálu jsou pojaty encyklopedicky a mohou vyhovět širokému spektru zájemců od studentů medicíny přes postgraduální zájemce a specialisty v jednotlivých medicínských oborech až po praktické lékaře.

Výhodou je možnost prohlížení výukového portálu bez nutnosti instalace a znalostí speciálního programu, možnost fulltextového vyhledávání a jednoduchý přenos dat. Vstup do výukového portálu v jakémkoli internetovém prohlížeči na www.ftn.cz/esf.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!