Lékaři v Brně mají přístroj k výzkumu genomu, pomůže léčbě nádorů

Titulní obrázek

Pro pacienty s leukemií ve Fakultní nemocnici Brno budou moci lékaři vybrat efektivnější léčbu, nemocnému přímo na míru. Umožní jim to nový přístroj, který dovolí lékařům nahlédnout do genomu nemocného a vyhledat v něm chybu, která způsobila rakovinu…

Brněnští odborníci jsou po pražských druzí v republice, kteří s přístrojem za zhruba sedm milionů korun mohou pracovat. Jako první ho však budou používat výhradně pro zdravotnické účely, řekla dnes novinářům Šárka Pospíšilová z hematoonkologické kliniky ve fakultní nemocnici.

Analýzu dělají odborníci na rakovinných buňkách, jimiž jsou v případě leukemie bílé krvinky. Pomocí přístroje nahlédnou do genomu a vyhledají v něm gen, v němž vznikla chyba, která způsobila rakovinu.

„Můžeme rozkrýt příčiny vzniku onemocnění a charakterizovat jeho vývoj, což pomůže lépe nastavit vhodnou terapii,“ řekla Pospíšilová.

Vědci už změny v genomu nemocných buněk sledovali dříve. Nový přístroj jim ale umožní studovat zároveň všech 25.000 lidských genů současně.

Pospíšilová očekává, že odborníci novou metodou ročně vyšetří desítky až stovky lidí s leukemií a dalšími typy nádorů. Zatím se jedná o experiment, který se neplatí ze zdravotního pojištění, ale výzkumných grantů. „Ale dá se předpokládat, že během několika let se to začne používat v rutinnější diagnostice,“ řekla odbornice.

Léčba navržená na míru konkrétnímu pacientovi je v současné době v medicíně trendem. Lékaři se k ní přiklánějí, protože je efektivnější.

V léčbě rakoviny také zdůrazňují prevenci. Nádor, který u nemocného odhalí v časném stádiu, lze léčit mnohem úspěšněji a také levněji, než rakovinu zjištěnou v rozvinuté formě.

V prevenci se podle Pospíšilové bude využívat nejspíš i genetika, byť to zatím není aktuální. „Preventivní genetika je ještě vzdálená, bude se to provádět možná v horizontu deseti let,“ dodala expertka.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!