Lékaři varují před novou generací vodních filtrů

…“Tyto technologie jsou známy dlouho a byly používány na přípravu technické či laboratorní vody. Mají totiž jednu společnou vlastnost, že vyrábějí z pitné vody vodu tak čistou, tedy zbavenou nejen poteciálních škodlivých látek, ale i všech minerálních látek vodě přirozeně vlastních a pro zdraví člověk nezbytných, že se stává nepitnou…

Zdravotníci varují před dealery nové generace vodních filtrů pro domácí úpravu vody, které fungují na principu takzvané reverzní osmózy, nanofiltrace a destilace. „Tyto technologie jsou známy dlouho a byly používány na přípravu technické či laboratorní vody. Mají totiž jednu společnou vlastnost, že vyrábějí z pitné vody vodu tak čistou, tedy zbavenou nejen poteciálních šŠkodlivých látek, ale i všech minerálních látek vodě přirozeně vlastních a pro zdraví člověk nezbytných, že se stává nepitnou,“ tvrdí doktor František Kožíšek, vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu.

Zdravotníci upozorňují, že voda upravená pomocí zmíněných technologií je vhodná pro různé technické účely, nikoliv však k pití. Dodávají, že ani symoblické zpětné obohacení upravené vody minerály, které někteří výrobci inzerují, „nedělá z této vody vodu bezpečnou pro trvalou spotřebu. “

Podle informací, které jsme získali, používají dealeři vodních filtrů k přesvědčení zákazníků klamný trik s elektrolýzou vody, při kterém zákazníkovi jeho vodu znečistí kovy a pomocí toho dokazují její závadnost. S blamáží, kdy dealer sám záměrně kontaminuje vodu, aby poté mohl názorně ukazovat, že se nedá pít, podle informací Národního referenčního centra pro pitnou vodu obchází prodejci dokonce i mateřské školy.

Pití demineralizované vody může vést k vážným zdravotním problémům. Ať už nedostatku a poruchám metabolismu základních látek, jako je vápník a sodík, nebo k zvýšenému riziku úmrtnosti na kardiovaskulární choroby, k odvápnění kostí a pravděpodobně také k zvýšenému riziku výskytu některých druhů nádorů a rovněž ke komplikacím v těhotenství.

Roman Hartl, Rakovnický deník, 27.03.2001

Ohodnoťte tento článek!