Lékaři: Zapomeňte na věčné pravdy o prospěšnosti vitamínů

Není radno spoléhat se na vitamínové tabletky, protože tělo je většinou nepotřebuje. Podle serveru LiveScience.com to dokazuje čím dál více lékařských studií. Jedna z posledních zkoumala, zda vitamínové přípravky dokáží snížit krevní tlak u těhotných žen. Experiment však nezafungoval…

Wahington – a u části žen se dokonce vyskytl tlak vyšší.

Budoucí maminky dostávaly až dvacetkrát vyšší dávky vitamínu C a E. Podobné množství je mnohdy k dostání i v obyčejných baleních multivitaminových přípravků. Nulové a částečně i negativní výsledky studie ale doktory nakonec přiměli k tomu, aby do shrnutí svého výzkumu uvedli, že podobné dávky by neměly být pacientům předepisovány.

Ponaučení by si mohli vzít zejména Američané. O své zdraví „pečují“ natolik, že jen za vitamíny C, E, beta karoten a selenium ročně utratí dvě miliardy dolarů. Podle časopisu Nutrition Business Journal jde vůbec o nejpopulárnější antioxidanty, tedy látky, které podle televizních reklam dokáží vyléčit takřka všechny nemoci.

V televizních spotech však vězí hned několik problémů. Antioxidanty často líčí jako všemocný nástroj, který má zabránit řádění takzvaných volných radikálů v lidském těle. Pravda však leží úplně někde jinde. Farmaceutické firmy volné radikály popisují jako „zločince“, kteří ničí buněčné stěny, likvidují „nevinné“ DNA a způsobují rakovinu. Věci neznalý zákazník po shlédnutí reklamy hned běží do lékárny pro krabičku antioxidantů, které dokáží volné radikály odzbrojit a nadělat z nich běžnou a neškodnou součást lidského těla.

Podobné scénáře, jak vystřižené z „béčkových“ hollywoodských filmů, vyvolávají úsměv na tváři lékařů. Volné radikály dokáží škodit, ale pro tělo jsou i prospěšné. Antioxidanty opravdu omezují jejich negativní účinky a především zpomalují oxidaci, tedy proces, který dokáže například výrazně oslabit stěnu některé z tepen a učinit jí tak výrazně náchylnější k prasknutí. V tomto případě jsou viníkem bezpochyby volné radikály.

Obvinit je lze i ze způsobování některých srdečních chorob, Alzheimerovy choroby či rakoviny. I stárnutí je často popisováno jako hromadění škod, které v lidském těle způsobují volné radikály. Žít bez nich ale nelze. Tělo dokáže vytvářet energii z jídla a vzduchu jen díky chemickým reakcím volných radikálů. Jsou rovněž nezbytnou součástí imunitního systému. Cestují žilami a napadají nechtěné návštěvníky, tedy viry a bakterie. Klasickým případem volného radikálu je peroxid vodíku. Krev obsahuje jeho stopové množství a patří k základům imunitního systému.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Působení volných radikálů a vitamínů však nadále zůstává zahaleno několikerým tajemstvím . Objevují se nejrůznější studie, jejichž výsledky nejsou mnohdy příliš jednoznačné a tato situace se zřejmě nezmění ani v dohledné době. Celou problematiku pro LiveScience.com uzavřel Richard Veech z jednoho z amerických ústavů pro léčbu závislosti na alkoholu. „Lidé nechtějí přestat pojídat nezdravou stravu, nechtějí přestat kouřit a nechtějí skončit s pitím ani s nechráněným sexem. Chtějí si jen vzít pilulku. Proč ne. Přeji jim hodně štěstí,“ řekl.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!