Lékárníky čekají tři stupně tortury, míní Leona Štěpková

„Rath opravdu není antipacient, ale inkvizitor! Lékárníci podstoupili torturu 1. stupně a když nepřiznali své „nadstandardní“ zisky, už nám hrozí březnovou torturou 2. stupně. Kupeckými počty zjistíme, že před volbami nás začne natahovat na skřipec,“ píše pro Zdraví.Euro.cz bývalá viceprezidentka České lékárnické komory Leona Štěpková…

Reakce na komentář Petra Uhla Rath není antipacient

Rath opravdu není antipacient, ale inkvizitor! Lékárníci právě podstoupili torturu 1. stupně a když nepřiznali své „nadstandardní“ zisky, už nám hrozí březnovou torturou 2. stupně. Kupeckými počty zjistíme, že před volbami nás začne natahovat na skřipec (3.stupeň).

Pan Petr Uhl nešetří chválou, při pohledu z dálky a s pocitem, že je dobře, „že vládnou tak silní muži“. Já si ale okamžitě vzpomenu na Hitlera, který také „začal dobře“…

A teď k výrokům v článku:

1. Je hezké, že „v záloze jsou nemocnice a jejich lékárny“ – jsou pěkně poslušné a mají otevřeno. Ale to, že v současném nesmyslném systému financují nemocniční lékárny ze svých marží oddělení, to už panu Uhlovi nevadí. A co se stane, dyž je nějaká velká nemocnice v propadu? No samozřejmě dostane od státu penízky. A kde se vzaly?

Bohužel nelze použít oblíbené „kde se vzal – tu se vzal“. Jsou to samozřejmě peníze z našich daní. Jinými slovy, já jako soukromý provozovatel lékárny platím ze svých daní také provoz velkých špitálů, které se dostaly do červených čísel.

2. Autor poukazuje na rozdílné doplatky v lékárnách. Ale lékárníci jako jediní (samozřejmě krom pacientů) již léta volají po pořádku (pevné doplatky, procentní doplatky s povinností slevy pojišťovně nebo pevné ceny)! Všude ve státech západní Evropy ví předem pacient i lékař kolik se za co bude polatit. U nás ne!!!

A jen se ten zlobivý český lékárník ozve, že by to tak mělo být u nás, už je mu vyčítáno, že si chce jen uhájit své nechutně velké zisky!

3. A že je u nás lékáren hodně? Tak proč to, pane bože stát, ministerstvo nebo pojišťovny neregulují? Opět jediní o tom snili apatykáři. A zase to bylo špatně, málem jsme vždy dostali políček, když na to přišla řeč. Nebo že by to byla pokutička od ÚOHS?

4. Nějak se panu Uhlovi nezdá dostatečný počet 570 ohrožených lékáren. Jak může někdo zpochybnit hrozící katastrofu téměř čtvrtině zdravotnických zařízení poskytujících lékárenkou péči? I mě, a to jsem docela „drsňačka“, to v obličeji fixuje zvláštní výraz údivu, pohoršení a bláznovského úsměvu.

A jen tak mimochodem, 90% z těch ohrožených lékáren je v místech, kde není žádná jiná – na malých městech a obcích. Provozují je kolegové a kolegyně s velkou láskou a ideály. Jsou to lékárny s nejnižším obratem, ale nejvyšší loajalitou svých pacientů.

Všechny je znají osobně a bez jejich pomoci by řada občanů měla mnohem těžší život. Myslíte si, že zrovinka tyhle lékárny ukrajují ubohému zdravotnickému systému ty miliardy? Myslíte si, že až tyto lékárny zaniknou, ušetří se nějaké peníze za léky?

Nikoliv, jejich pacienti totiž většinou nezemřou ani nepřestanou léky užívat, jen pro ně budou chodit jinam. Možná se ušetří jejich marže, ale to je pár desítek, možná stovka milionů – to je, prosím pěkně, plivanec. Víte třeba to, že lékárny ze systému zdravotnictví spotřebují na svůj provoz přibližně stejně jako zdravotní pojišťovny? A jsou jejich práce a počet zaměstnanců srovnatelné?

5. A teď k jednomu dalšímu „krásnému“ klišé: lékárenství je vzkvétajícím borem, protože lékáren je hodně. A co třeba specialisté, laboratoře, diagnostika? Těch není mnohem více než před 10-12 lety?

Ale milý pane Uhle, to přece nemusí automaticky znamenat boom. Může to cosi svědčit třeba o lepší dostupnosti pro pacietny, nemyslíte? Nebo je vám líto, že už nestojíte ve frontě na podpultový Brufen nebo taky šumivý vitamín C?

6. A už vůbec nechápu, proč považujete nesmyslné úřednické Rathovo opatření za „zásadní nápravu pokřivených poměrů ve zdravotnictví“! Navíc on není tvrdý, on zastrašuje. Kdokoliv se ozve uvidí vztyčený prst a uslyší temné „ty, ty, ty“ (ty budeš ty prošustrované miliardy ze svého platiti).

Nikdy jsem neslyšela o tom, že systémové změny se dosáhne personálními čistkami, výhružkami ředitelům nemocnic, soukromým lékařům a lékárníkům, mangementu pojišťoven a vlastně komukoliv, kdo má jiný názor.

No prostě, bylo by to na dlouho. Asi půjdu dělat rómskou terénní pracovnici, mám jich kolem sebe dost a z oficiálních míst budu mít vždy zelenou…a možná i prachy.

Leona Štěpková, www.Zdravi.Euro.cz

autorka je bývalá viceprezidentka České lékárnické komory

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr. Richard Irgl

Paní magistro, jako praktický lékař tleskám a podepisuji. Svůj scénář tortuty však vidíte pouze v úzce profesním rozsahu, celý vypadá takto:

1. zestátnění nemocnic

2. zestátnění (a likvidace přebytečných) lékáren

3. zestátnění (a likvidace přebytečných) privátních ordinací a lékařů.

Zaplať pánbůh, že mladí utíkají do ciziny, praktiků jsou 2/3 nad 50 let takže brzy vymřou. pacienti však zůstanou. Léčit je budou nemocnice (a jejich odborné ambulance), dotovat to budou (jak jste správně řekla) všichni občané ze společných daní, takže brzy zdravotnictví pohltí ne 7%, ale 25-30% národního důchodu. Dnešní situace, kdy 10% občanů spotřebuje 90% péče se ještě zdokonalí tak, že 90% občanů spotřebuje 500% dnes poskytovaného objemu péče. Pěkná vize???

není nereálná!!! Soudruzi z radikální anarchistické ultralevice typu pana Uhla o ni snili, když jsme my dva ještě na světě nebyli. Oni oficiálně chtějí svoodu (hlavně slova a svobodu pro sebe), demokracii (ve formě možnosti vyjádřit svůj názor 1* za 4 roky u voleb) a svobodné podnikání (opravdu svobodné jen pro některé, ostatní svažme daněmi, předpisy, zákony, smlouvami). Podnikat ve zdravotnictví je přece neslušné, zdravotnictví není byznys, ale poslání (Emmerová, dejž jejím pánbů věčnou zelenou), není slušné vydělávat na neštěstí jiných. To platí pro lékaře, sestry, farmaceuty a.j. Pro výrobce léků, přístrojů, dodavatele služeb, materiálu, tepla a energií vůbec to platné není. Zdražil se plyn o 15%, elektřina o 7%, voda o 10% a mně pojišťovna ubere 5% a přidá 3%, kolik sebere za půl roku na sankcích za presktripci sám nevím. Jo kdybych měl vatu jako německý praktik, 5,16 euro za bod a příjem někde kolem 10 tisíc euro měsíčně, byl bych v klidu. Takhle mám prd, žiju od platby k platbě a pojišťovna mi dluží už skoro 3 měsíce za výkony, nyní téměř čtvrt milionu. Ty mi dala naštěstí banka, která za to chce „jen“ 18% ročně, t.j. 1,5% měsíčně, takže o to budu moci zase méně investovat, opravovat, vzdělávat se…Pokud bych v této situaci měl něco vracet, zavřu ordinaci a půjdu na pracák. Nepřidáte se lékárníci ???KK příspěvku: „Lékárníky čekají tři stupně tortury, míní Leona Štěpková“

Paní magistro, jako praktický lékař tleskám a podepisuji. Svůj scénář tortuty však vidíte pouze v úzce profesním rozsahu, celý vypadá takto:

1. zestátnění nemocnic

2. zestátnění (a likvidace přebytečných) lékáren

3. zestátnění (a likvidace přebytečných) privátních ordinací a lékařů.

Zaplať pánbůh, že mladí utíkají do ciziny, praktiků jsou 2/3 nad 50 let takže brzy vymřou. pacienti však zůstanou. Léčit je budou nemocnice (a jejich odborné ambulance), dotovat to budou (jak jste správně řekla) všichni občané ze společných daní, takže brzy zdravotnictví pohltí ne 7%, ale 25-30% národního důchodu. Dnešní situace, kdy 10% občanů spotřebuje 90% péče se ještě zdokonalí tak, že 90% občanů spotřebuje 500% dnes poskytovaného objemu péče. Pěkná vize???

není nereálná!!! Soudruzi z radikální anarchistické ultralevice typu pana Uhla o ni snili, když jsme my dva ještě na světě nebyli. Oni oficiálně chtějí svobodu (hlavně pro sebe), demokracii (ve formě možnosti vyjádřit svůj názor 1* za 4 roky u voleb) a svobodné podnikání (opravdu svobodné jen pro některé, ostatní svažme daněmi, předpisy, zákony, smlouvami). Podnikat ve zdravotnictví je přece neslušné, zdravotnictví není byznys, ale poslání (Emmerová, dejž jejím pánbů věčnou zelenou), není slušné vydělávat na neštěstí jiných. To platí pro lékaře, sestry, farmaceuty a.j. Pro výrobce léků, přístrojů, dodavatele služeb, materiálu, tepla a energií vůbec to platné není. Zdražil se plyn o 15%, elektřina o 7%, voda o 10% a mně pojišťovna ubere 5% a přidá 3%, kolik sebere za půl roku na sankcích za presktripci sám nevím. Jo kdybych měl vatu jako německý praktik, 5,16 euro za bod a příjem někde kolem 10 tisíc euro měsíčně, byl bych v klidu. Takhle mám prd, žiju od platby k platbě a pojišťovna mi dluží už skoro 3 měsíce za výkony, nyní téměř čtvrt milionu. Ty mi dala banka, která za to chce „jen“ 18% ročně, t.j. 1,5% měsíčně, takže o to budu moci zase méně investovat, opravovat, vzdělávat se…

Mgr. Jiří Matějček, Rumburk

Malý doplněk k lukrativnosti lékáren -o výnosné lékárny mají zájem obchodní řetězce,a ty se zajímají o lékárny s obratem kolem 3000 000.- měsíčně a těch je opravdu nepříliš.Drtivá většina vydělává právě jen na své zaměstnance její majitel

musí být zapojen v pracovním procesu, jinak mu nic nezbyde. Skutečně nechutné zisky přinášejí jen velké nemocniční lékárny.

Mgr. Eva Ciompová

Chtěla bych podotknout na další problém. Jsem vedoucím lékárníkem v nemocniční lékárně.Zaplavují nás generické léky,které se farmaceutickým firmám oplatí produkovat.A co s léky,které nejsou až tak lukrativní a nemají náhradu,případně jsou už tak levné,že firmy odchází z našeho trhu? Budeme si muset jezdit sami pro tyto léky za 3krát tolik do sousedních západních zemí, nebo je budeme muset mimořádným dovozem za horentní sumy dovážet k nám? Už z Vás někdo byl po nějaký lék v sousedním Německu nebo Rakousku? Koupit si Ibalgin nebo Paralen zatím může každý. Získalo by se finace,které opravdu zdravotnictví chybí jinde…Odvrací se pozornost od opravdu závažných problémů, aby se populisticky znova nic nevyřešilo a jenom došlo úspěšně k cíli:nové volby….A co pak?

svatava

Pan Rath, buď neumí počítat,nebo nechce umět počítat.Nadstandartní zisky nemají lékárny,ale naše vládnoucí politické karikatury.Za ty peníze co dostávají z našich daní jako platy a jiné příplatky se snaží likvidovat drobné podnikatele a mladé šikovné lidi vyhánět do zahraničí.Nakonec až jim tu zůstanou jen důchodci,jsem zvědavá,kde budou brát na svoje nadstandartní platy za nekvalitní práci.Pan Rath je zlostný,mstivý a aby nepřišly na přetřes jeho praktiky za dob v ČLK.Jako

lékař, asi za nic nestál a neuspěl,tak v politice mu stačí jeho drzost a arogance, hlavně umět škodit těm co něco umí.On hrabe dost a už nahrabal,ale běda, aby někdo jiný si chtěl slušně vydělávat víc, byť vlastní pílí a pracovitostí.Doufám,že občané této republiky budou mít všeho dost na tolik,aby se ve volbách konečně zbavili ČSSD a komunistů .


Ohodnoťte tento článek!