Lékařům z Brna pomůže i Mayo

Titulní obrázek

Brněnský medik sedí v laboratoři a během krátké doby odhaluje v trojrozměrném zobrazení těla svého pacienta rakovinné nádory. To není utopie, ale blízká budoucnost brněnského lékařství, které začalo spolupracovat s prestižní americkou Mayo klinikou také v onkologii. Masarykův onkologický ústav se totiž připojil k projektu výzkumného centra ICRC, které se má začít stavět v Brně už příští rok…

Brněnští lékaři se naučí zjistit rakovinné bujení už v prvopočátku. Pomohou jim s tím kolegové z americké kliniky.

Brněnský medik sedí v laboratoři a během krátké doby odhaluje v trojrozměrném zobrazení těla svého pacienta rakovinné nádory. To není utopie, ale blízká budoucnost brněnského lékařství, které začalo spolupracovat s prestižní americkou Mayo klinikou také v onkologii. Masarykův onkologický ústav se totiž připojil k projektu výzkumného centra ICRC, které se má začít stavět v Brně už příští rok. „Na konci ledna jsme odjeli do amerického Rochestru na Mayo kliniku, kde jsme se domluvili s tamními lékaři na spolupráci ve výzkumu. Ti by nám měli pomoct s odhalováním nádorových onemocnění i s jejich prevencí,“ uvedl ředitel Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula.

S Američany chtějí lékaři pracovat hlavně na takzvaném systému PET, který umí v těle nádory „rozsvítit“. „Zařízení zobrazí nádorové onemocnění tam, kde to jinými způsoby nejde zjistit. K tomu slouží speciální látky – radiofarmaka s krátkým poločasem rozpadu. V České republice jsme tento typ radiofarmak ještě nevyráběli. V Mayo s tím ale zkušenosti mají, proto by nám mohli pomoct,“ objasnil Vyzula.

Kromě toho chce Masarykův onkologický ústav po vzoru Američanů postupně v Česku zavést celkové preventivní nádorové vyšetření, podobné systému povinné kontroly nádorů prsu u žen.

Lékařům v prevenci pomohou i nanotechnologie, tedy mikroskopická zařízení, a speciální biočipy. „Ty dokáží rakovinové bujení odhalit už u několika desítek buněk. Nádorová onemocnění díky tomu najdeme hned v jejich začátku,“ doplnil Vyzula.

Na vývoji čipů budou společně pracovat čeští a američtí lékaři tak, aby je mohli běžně užívat i praktičtí doktoři.

Kdo výzkum zaplatí?

Peníze na společné aktivity chce Masarykův onkologický ústav získat z dotací Evropské unie a amerických grantů. „Američané už teď platí našim lékařům dlouhodobé pobyty na Mayo klinice. Pokud vím, odborníci z ostatních zemí světa si takové stáže musí platit sami,“ uvedl Tomáš Kára, který řídí projekt ICRC v Brně. Na kratší pobyty lékařů přispívá Jihomoravský kraj a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity. Právě její vedení se obává, že jsou peníze na společné projekty Američanů a brněnských lékařských špiček nejisté. „Přiznávám se, že jsem znepokojen. Kromě jiných reforem, které nás čekají, připravuje vláda také změny ve vědě a výzkumu. Zatím jsem tam neobjevil granty pro zdravotnictví. Navíc se neustále zvyšují ceny všeho, tedy samozřejmě i výzkumů,“ upozornil děkan lékařské fakulty Jan Žaloudík. Ten se obává, že brněnské zdravotnictví proto neudrží kvůli vládním reformám s Mayo klinikou krok a spolupráce se rozpadne.

Kontakty mezi americkými specialisty a českými lékaři má řídit speciální tým. Do jeho čela usedl ředitel Masarykova onkologického ústavu Vyzula.

Nela Maťašeje, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!