Léková vyhláška otevírá cestu novým lékům, spoluúčast moc neroste

Léková vyhláška otevírá cestu novým lékům a výrazně nezvyší spoluúčast. Od ledna se k nemocným mají dostat inzulíny ve speciálních aplikátorech pro zrakově postižené, léky pro lidi s vrozeným metabolickým onemocněním či pro pacienty s poruchou krvetvorby a lidi s nádorovým onemocněním štítné žlázy…

PRAHA – Léková vyhláška, kterou ministryně zdravotnictví Milada Emmerová podepsala v úterý, otevírá cestu novým lékům a výrazně nezvýší spoluúčast.

Podle Václava Šebora z tiskového oddělení ministerstva se od ledna 2005 k nemocným dostanou inzulíny ve speciálních aplikátorech pro zrakově postižené, léky pro lidi s vrozeným metabolickým onemocněním či pro pacienty s poruchou krvetvorby a lidi s nádorovým onemocněním štítné žlázy.

„Jedná se sice o úzký okruh nemocných, ale přípravky jsou pro ně životně důležité,“ uvedl Šebor.

Ze zdravotního pojištění budou hrazeny rovněž léky pro prevenci onemocnění srdce a cév, snižování hladiny cholesterolu v krvi a podpůrnou léčbu pacientů na umělé ledvině.

„Od ledna 2005 nenastanou změny úhrad léčivých látek, které by mohly mít za následek významné zvýšení spoluúčasti pacientů,“ ujistil Šebor.

Ve vyhlášce se počítá se snížením úhrad od pojišťovny, ale jen v případech, kdy je v dané skupině léků alespoň jeden, který je hrazen plně. Jako příklad uvedl Šebor léčiva ze skupiny periferních vazodilatancií, léků k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, antibiotik, antidepresiv a antipsychotik.

Další úpravy oproti původnímu znění vyhlášky jsou podle Šebora i ve skupinách přípravků k léčbě chronických onemocnění; týká se to léky proti nežádoucímu srážení krve, na snižování vysokého krevního tlaku, proti bolesti a na astma.

Ministryně původně vyhlášku podepsala v pátek 17. září a hned v pondělí 20. září její platnost pozastavila. Vysvětlila to tím, že pacienti by si za některé léky více připlatili. Doplatky se měly od 1. října zvýšit například u léků na hypertenzi, cholesterol, cukrovku, depresi či alergii.

V době pozastavení vyhlášky nabídl největší tuzemský výrobce Zentiva Emmerové výhodné ceny.

Zahraniční firmy ministryni vytkly, že chce stanovit ceny podle nabídky firmy, v níž zastává vysoký post její syn. Ministryně poté vyzvala firmy, aby předložily své nabídky. Ze stopadesáti činných firem to udělalo třiadvacet.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!