Léky na AIDS zlevní, firmy sníží náklady

Dohoda devíti farmaceutických společností umožní snížit náklady na léčbu a testování nemoci AIDS v rozvojových zemích a má tak pomoci zachránit stovky tisíc životů. Úmluvu zprostředkovala nadace vedená bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem…

New York – Lidé v chudých zemí, kteří trpí AIDS, budou mít větší naději na záchranu. Skupina farmaceutických firem se zavázala, že sníží ceny svých výrobků.

Dohoda devíti farmaceutických společností umožní snížit náklady na léčbu a testování nemoci AIDS v rozvojových zemích a má tak pomoci zachránit stovky tisíc životů. Úmluvu zprostředkovala nadace vedená bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem.

Dohoda má pomoci zachránit stovky tisíc životů

Cílem úmluvy je snížit na polovinu cenu preparátů, pomocí nichž se AIDS diagnostikuje a nejméně o třicet procent zlevnit léky zpomalující průběh nemoci v pozdějším stádiu.

„To je jen první krok,“ řekl Clinton. „Čekáme, že ještě letos se nám podaří snížit cenu i u dalších léků.“

Clinton uvedl, že účast devíti farmaceutických společností je krok správným směrem, ale dodal, že by byl rád, kdyby se zapojilo ještě více firem a velkých koncernů. „Dohoda, kterou jsme dnes uzavřeli, pomůže zachránit stovky tisíc životů,“ řekl Clinton.

Firmy sníží náklady

Bývalý americký prezident uvedl, že v současnosti již kolem čtvrt milionu lidí využívá výhod předcházející dohody, kterou jeho nadace vyjednala v roce 2003, a která se týkala léků používaných v počátečním stádiu nemoci AIDS.

Léky používané v pozdějším stádiu nemoci jsou podstatně dražší a jsou nasazeny teprve poté, co pacient nereaguje na podání základních léků.

Čtyři ze zúčastněných společností budou nabízet testovací preparáty na AIDS za polovinu dosavadní ceny. Snížení jejich ceny má během příštích čtyř ušetřit „desítky milionů dolarů“. Ostatní společnost mají poskytovat léky podávané na počátku nemoci AIDS za nižší než tržní cenu. Společnost Cipla nabídne levněji i preparát Abacavir, který se podává v pozdějším stádiu.

Zúčastněné firmy hodlají snížit náklady pomocí modernizace produkčních procesů, případně přesunutím výroby do zemí s levnější pracovní silou.

Dohodu s výrobci léků zprostředkoval bývalý americký prezident Bill Clinton.

větší obrázekAutor: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Klíčové je o nákaze vědět

Clinton uvedl, že virem HIV/AIDS je infikováno 40 milionů lidí a každý den osm tisíc z nich zemře. Přes devadesát procent přenašečů viru HIV ani neví, že jsou infikováni. Proto je zvyšování povědomí o AIDS klíčové, řekl Clinton.

Bývalý prezident uvedl příklad afrického státu Lesotho, kde je v současné době každé dítě do 12 let testováno na AIDS.

Clintonova nadace zajišťuje přístup k levným léčivům v padesáti rozvojových zemích a spolupracuje v boji proti zákeřné nemoci s dvaceti vládami v Africe, karibské oblasti a Asii.

Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!