Lepší péče po mozkové příhodě

O pacienty s cévní mozkovou příhodou, by mělo být v příštích letech podstatně lépe postaráno. Dosud tito pacienti většinou jsou hospitalizováni na interní klinice. Do budoucna by se většina z nich měla dostat na neurologické pracoviště…

PRAHA – O pacienty s cévní mozkovou příhodou, by mělo být v příštích letech podstatně lépe postaráno. „Dosud tito pacienti většinou jsou hospitalizováni na interní klinice. Do budoucna chceme, aby většina z nich se dostala na neurologické pracoviště, kde je větší možnost jim pomoci,“ řekl profesor Pavel Kalvach z neurologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Podle něj péče o tyto pacienty je roztříštěná, nejsou žádná centra a neurologická společnost by ráda taková centra vybudovala. Vždyť ročně mrtvice postihne v ČR asi 60 000 pacientů, z nichž 16 000 zemře.

„Chceme, aby do šesti, respektive deseti hodin od vzniku byli hospitalizováni na neurologii. Půjde o pacienty, u kterých mozková příhoda je základní onemocnění, nikoli komplikací srdečního selhání či jiné závažné interní choroby,“ uvedl Kalvach

O přijetí pacienta s mrtvicí na neurologické lůžko intenzívní péče by podle návrhu neurologů měl rozhodovat také věk. Hranicí by byl věk 75 let.

„Je to zdánlivě neetický přístup, ale osvědčuje se a neznamená to, že se pacientům na interně dostane horší péče,“ zdůraznil Kalvach.

Podle Kalvacha je v současnosti v českých nemocnicích 250 iktových lůžek, a bylo by jich zapotřebí až 600. Tímto doporučením by se částečně řešil nynější nedostatek neurologických lůžek.

„Doporučili jsme odborné společnosti, aby svá doporučení ještě zvážila,“ řekl novinářům po jednání vědecké rady její předseda Jan Dvořáček.

Právo, ČTK, 24.06.2003

Ohodnoťte tento článek!