Lidé stále častěji infikováni nemocemi zvířat, tvrdí vědci

Lidstvu hrozí, že bude zaplaveno nemocemi ze světa zvířat. Uvedla to agentura AP s odvoláním na americké a skotské vědce, kteří za posledních 25 let zaznamenali 38 chorob, jimiž se nakazili lidé od zvířat…

ST. LOUIS (USA) –

V současnosti panují největší obavy z ptačí chřipky, jejíž virus by mohl podle expertů zmutovat ve formu snadno přenosnou z člověka na člověka. To by pak mohlo způsobit světovou pandemii.

Od roku 2003 zatím ptačí chřipce podlehlo přes 90 osob. Za posledních 25 let se ovšem každoročně objevil jeden či dva nové patogeny, jimiž se lidé infikovali od zvířat. Podle Marka Woolhouse ze skotské Edinburské univerzity se zdá nemožné, že takovéto rychlé tempo příchodu nových chorob mohlo lidstvo zvládat po tisíce let.

„Lidé byli vždy napadáni novými patogeny. Tento proces probíhá tisíce let. Ale zdá se, že v moderní době se zrychluje,“ prohlásil Woolhouse. Jedním z vysvětlení může být podle něho hustěji obydlený svět, který se otepluje a který také umožňuje rychlejší a snadnější cestování.

Člověk se může nakazit 1407 různými patogeny – viry, bakteriemi, parazity, prvoky a plísněmi. Z nich pochází 58 procent od zvířat, připomněl dále Woolhouse. Příklady nemocí přenesených ze zvířat na člověka jsou AIDS, krvácivá horečka Marburg, těžký akutní syndrom dýchacích cest (SARS), ale také tuberkulóza, neštovice či spalničky. Rovněž škála živočichů přenášejících choroby na lidi je široká a sahá od krav přes kuřata a krysy po netopýry či cibetky, jež podle vědců šíří SARS.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!