Mladí kuřáci riskují srdeční infarkt více, než bylo doposud známo

Mladí lidé pod čtyřicet let, kteří kouří, jsou pětkrát více ohroženi srdečním infarktem než jejich nekuřáčtí vrstevníci. K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým vědců, který vyvrací dosavadní názor, že infarkt hrozí jen starším kuřákům…

LONDÝN – Svoji zprávu uveřejněnou v listu Tobacco Control označují za vážné varování mladým milovníkům tabáku.

Vědci ze středoevropských zemí, z Číny, Austrálie, Nového Zélandu a Severní Ameriky zkoumali ve studii 23.000 srdečních infarktů, které pacienti přežili. Opírali se o zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO) za období let 1985-1994, která sledovala kardiovaskulární nemoci a rizikové faktory u lidí z 21 zemí ve věku 33 až 64 let.

Vědci zjistili, že čtyři pětiny lidí postižených infarktem ve věku 35-39 let byli kuřáci. Muži v této věkové kategorii, kteří kouřili, měli téměř pětkrát častěji infarkt bez fatálních důsledků než jejich nekuřáčtí vrstevníci. Ještě horší dopad má kouření na ženy. Ve stejném věkovém pásmu jim hrozí srdeční infarkt více než pětkrát častěji.

Vědci také zjistili, že kouření představuje vyšší riziko pro starší ženy než pro stejně staré muže, což lze podle nich zřejmě vysvětlit tím, že jsou mnohem citlivější na účinky tabáku.

„Je třeba varovat mladé kuřáky, že nejen ohrožují kvalitu svého života v pozdějších letech a zkracují si život, ale že se také vystavují výrazně většímu riziku srdečního infarktu ještě dříve, než dosáhnou středního věku. Tyto důkazy by měly podnítit mladé kuřáky, aby přemýšleli o svém nynějším životě, a ne jen o budoucím,“ řekl Tim Bowker z British Heart Foundation.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!