MRI jako řešení pro diagnostikování příčin bolestí v podbřišku u těhotných

Vyšetření pomocí magnetické rezonance je bezpečná a přesná metoda pro stanovení diagnózy u těhotných žen, které trpí akutními bolestmi v podbřišku a pánevní oblasti. Podle nové studie, kterou provedli američtí vědci, je vyšetření magnetickou rezonancí účinnější než vyšetření ultrazvukem nebo pomocí CT…

O výzkumu informoval server www.medicalnewstoday.com

Do výzkumu bylo zahrnuto 29 těhotných žen trpících bolestí v podbřišku. U 28 z nich byl díky vyšetření magnetickou rezonancí přesně odhalen důvod jejich obtíží.

Celkem bylo touto metodou diagnostikováno 14 různých příčin bolesti v podbřišku, včetně zánětu slepého střeva, cyst na vaječnících, vnitřního krvácení či zánětu slinivky.

Podle vědců může být diagnóza akutní bolesti v podbřišku u těhotných žen složitým problémem.

„Stanovení diagnózy je komplikované, neboť děloha těhotné ženy vytlačuje orgány z jejich normálních pozic, takže bolest se neozývá z obvyklých míst. Navíc se díky těhotenství rozšiřuje škála možných příčin bolesti,“ říká jeden z autorů studie, Richard C. Semelka z University of North Carolina Hospitals ve městě Chapel Hill.

CT se sice běžně používá pro stanovení původu bolesti v podbřišku, avšak kvůli radiaci může být pro plod i matku nebezpečné. Navíc zvyšuje riziko rakoviny. Sonografie je z tohoto hlediska sice bezpečná, ale její možnosti jsou značně omezené.

„Magnetická rezonance je pro těhotnou ženu a její dítě bezpečná a navíc se jeví jako velmi účinná pro zjištění diagnózy,“ dodává doktor Semelka.

Květa Havlová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!