Mrtvice prý může lidi zbavit závislosti na tabáku

Za určitých okolností může mít mrtvice i pozitivní efekt. Antoin Bechera z Iowské univerzity ve Spojených státech vypozoroval, že část pacientů po mozkové mrtvici ztratila závislost na tabáku. Bechera představil výsledky svého výzkumu tento týden na konferenci evropských neurologů ve Vídni…

Londýn – U žádného ze 14 pacientů, u kterých tento jev nastal, nebyla podle něj ztráta závislosti na nikotinu vyvolána snahou změnit životní návyky po prodělané nemoci. „Jeden nebo dva dokonce úplně zapomněli, že kdysi kouřili,“ uvádí vědec.

Nyní již bývalé kuřáky vystavil i testu, jenž bývá obecně prubířským kamenem všech lidí, kteří se pokoušejí přestat s tímto zlozvykem – zapálil si před nimi cigaretu. „Bez efektu,“ konstatuje Bechera.

Vědec se podle agentury DPA domnívá, že mrtvice narušila oblast v mozku označovanou jako lobus insularis, kde se mimo jiné uchovávají také návykové zkušenosti. Jak by šlo využít výsledky jeho pozorování v praktickém boji s návykovými nemocemi, však ještě není jasné. „Nejprve je třeba přesně lokalizovat, kde může být systém poškozen,“ uzavírá Bechera.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!