Na transplantaci čeká osm set pacientů

Na transplantaci orgánů nyní čeká v České republice přibližně osm set pacientů. „I když se situace v dárcích proti loňskému roku trochu zlepšila, stále na orgány čeká vysoký počet pacientů a mnozí z nich se jich bohužel ani nedožijí,“ uvedla Eva Pokorná, předsedkyně České transplantační společnosti…

a koordinátorka Transplantcentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

„I když se situace v dárcích proti loňskému roku trochu zlepšila, stále na orgány čeká vysoký počet pacientů a mnozí z nich se jich bohužel ani nedožijí,“ uvedla Pokorná.

Nejvíce z osmi set pacientů, a to 620, čeká na transplantaci ledviny, 68 na transplantaci srdce, 29 na transplantaci jater, 22 na transplantaci plic a zbytek na kombinovanou transplantaci slinivky.

V posledních letech se úspěšně rozvíjí i program dárcovství od živých dárců. Je možný však pouze u párových orgánů, tedy u ledviny, kdy pokrevní příbuzní dají ledvinu nemocnému, a také u jater. Několik štěpů jater žijících dárců již bylo transplantováno a pacienti žijí.

Registr odmítačů stále není

Doktorka Pokorná oznámila, že registr odmítačů dárcovství orgánů stále ještě nebyl vytvořen, a to i přesto, že podle zákona už by měl dávno fungovat.

„Očekáváme, že vznikne od září. Komise, která ho připravuje, na něm intenzívně pracuje,“ sdělila Pokorná.

V praxi to pak bude fungovat tak, že ten, kdo si nepřeje po smrti darovat orgány, ještě za svého života vyplní formulář. Zašle ho do příslušného registru, kde bude evidován.

V případě tragické události budou mít lékaři povinnost ještě před odebráním orgánů do registru nahlédnout a respektovat přání zesnulého.

V současnosti zákon předpokládá, že pokud se člověk nerozhodne za svého života jinak, s odběrem orgánů souhlasí.

Třiapadesátiletý Antonín Strob byl 250. pacientem, kterému v IKEM v minulých dnech transplantovali slinivku. „Připadám si jako v Jiříkově vidění. Najednou jsem bez inzulínu,“ svěřil se muž s tím, že cukrovka mu znepříjemňovala téměř celý život. Je akademickým malířem, chtěl být restaurátorem, ale zdravotní stav mu to neumožnil. Před jedenácti lety už prodělal transplantaci ledviny. Dnes se cítí dobře.

DÁLE ČTĚTE:
Česko možná bude v EU centrem transplantací
Právní problematika transplantací v České republice
Kvůli penězům se rozpadá elitní lékařský tým na transplantace
Transplantace srdce je v Česku už 20 let standardní operací

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!