Na výzkumu nanovláken se spojí univerzity v Liberci a Argentině

Titulní obrázek

Technická univerzita v Liberci bude na vývoji aplikací nanovlákenných materiálů spolupracovat s univerzitou v Quilmes v Argentině. Vědci obou univerzit se chtějí společně zaměřit zejména na výzkum využití těchto materiálů v biomedicíně…

“ Na spolupráci se obě strany dohodly letos v září při česko-argentinském bienále v Buenos Aires,“ řekla mluvčí TU v Liberci Jaroslava Kočárková.

Nanovlákna jsou zhruba tisíckrát tenčí než lidský vlas a odborníci je považují za materiál třetího tisíciletí. Týmu vědců z liberecké univerzity pod vedením Oldřicha Jirsáka se jako prvním podařilo vyvinout technologii, která umožňuje průmyslovou výrobu těchto textilií. „Využití materiálu je velmi široké, mohou se využívat k filtraci, ve zdravotnictví, ale ověřili jsme si také, že mají vynikající zvukově izolační vlastnosti a jsou vhodné pro stavebnictví či automobilový průmysl,“ řekl Jirsák.

V oboru biomedicíny by podle něj měly nanomateriály sloužit jako lešení pro pěstování tkáňové kultury lidských buněk. Textilie se osází buňkami pacienta a vypěstuje se na ní mimo tělo nemocného jeho vlastní plnohodnotná tkáň. Může to být kostní či nervová tkáň, chrupavka i jaterní buňky. „Pracovníci argentinské univerzity budou stejně jako my hledat možnosti dalšího použití nanovlákenných materiálů v bioprocesech,“ dodal Jirsák. Do vývoje se podle něj na obou školách zapojí i studenti. Pokud se spolupráce ukáže být prospěšnou, nevyloučil ani další společné projekty.

Na technologii průmyslové výroby nanovlákenných materiálů spolupracuje univerzita s libereckou společností Elmarco.

Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!