Na výzvu Emmerové napsalo osmnáct firem

Ze 150 farmaceutických a distribučních firem činných na českém trhu se na výzvu ministryně zdravotnictví Milady Emmerové s nabídkami cen léků ozvalo osmnáct. Ještě před touto výzvou předalo nabídky dalších pět, mezi nimi byl i největší český výrobce Zentiva…

PRAHA – Uvedl to Václav Šebor z tiskového odboru ministerstva.

Nabídky podle něj vyhodnotí poradní sbor ministryně, složený z nezávislých odborníků na lékovou politiku. „Předpokládá se, že paní ministryně podepíše lékovou vyhlášku v úterý,“ řekl.

Emmerová zveřejnila výzvu v úterý večer na webových stránkách ministerstva. Firmy tak měly do pátečního poledne 1,5 dne, aby zareagovaly. Nebylo jasné, podle jakých kritérií a kdo nabídky vyhodnotí.

Mezinárodní asociace farmaceutických společností své členy vyzvala, ať na výzvu nereagují. Rovněž reakce tuzemských výrobců, sdružených v České asociaci farmaceutických firem, byly zdrženlivé. Výzvu ministryně zhodnotili jako politické gesto.

Firmy ministryni vytýkaly, že postupuje nestandardně: po svém nástupu rozpustila kategorizační komisi, která stanoví, kolik z ceny léku uhradí zdravotní pojišťovny a kolik doplatí pacient. Lékovou vyhlášku podepsala, za dva dny její platnost pozastavila, protože by doplatky pacientů podle ní neúměrně stouply.

Na veřejnost pronikla informace, že Emmerová jednala o cenách se Zentivou, v níž zastává vysoký post její syn. Mluvčí Zentivy Věra Kudynová řekla, že ministryně s nimi nejednala, Zentiva pouze poslala příslušnému odboru ministerstva dopis s nabídkou.

Krátkost času na vypracování nabídky by neměla vadit. „Každá firma má přesně vypracované kalkulace a je schopna se na aktuální ceně rychle dohodnout,“ řekla.

V minulosti se stalo opakovaně, že výrobci drahých patentových léků snížili ze den na den cenu, aby se vešli do úhrad od pojišťoven.

DÁLE ČTĚTE:
MAFS i ČAFF žádají transparentní postupy pro kategorizaci léčiv

Pokud by doplatky na jejich lék stoupl, pacienti by přešli na jiný bez doplatku a firma by na českém trhu oslabila.

Tlak Emmerové na zahraniční výrobce, aby snížili ceny na úroveň českých, aby jim mohli konkurovat, vítá prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

Tuzemské i zahraniční firmy vyzvaly ministryni, aby stanovila jasná pravidla pro jednání o cenách léků, která nebudou v rozporu s takzvanou transparenční direktivou EU. Firmy jsou připraveny k jednání o zavedení těchto pravidel.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!