Nadbytek testosteronu zabíjí mozkové buňky

Titulní obrázek

Vědcům se podařilo odhalit, proč jsou nabušení borci často nejen agresivní a neomalení, ale mívají rovněž nižší IQ. Nadbytek testosteronu v těle totiž zabíjí mozkové buňky. Muži užívající steroidy za účelem nabytí svalové hmoty vážně ohrožují zdraví svého mozku…

Vědci z Yaleské univerzity v Connecticutu prokázali, že mozek vystavený nadbytečnému množství mužského pohlavního hormonu vykazuje sebevražedné tendence. Podobný proces byl popsán u osob nemocných Alzheimerovou chorobou.

„Příliš málo testosteronu je pro tělo nepříznivé, příliš mnoho škodí rovněž, ideální je prostě správná míra tohoto hormonu. U lidí užívajících vysoké dávky steroidů jsme si všimli, že vykazují změny v chování,“ tvrdí Barbara Ehrlichová, vedoucí výzkumného týmu.

Jakmile se do mozku dostane nadbytek testosteronu, mozkové buňky se začnou zabíjet. Pokud je mozek zásoben velkým množstvím estrogenů, ženských pohlavních hormonů, pak jsou naopak nervové buňky chráněny.

„Je to pro nás velké překvapení, ale prokázali jsme, že zatímco testosteron ve vysoké koncentraci buňky ničí, estrogen je naopak chrání,“ dodala Ehrlichová.

Novinky.cz

Ohodnoťte tento článek!