Narodil se chlapeček počatý ze spermatu zmrazeného 21 let

V Británii se narodilo dítě počaté ze spermatu zmrazeného před 21 lety. Podle vyjádření tamějších vědců je to nový světový rekord. Agentura Reuters uvádí, že se tak posiluje naděje mužů stát se otci i v případě, že mají rakovinu varlat…

LONDÝN –

Otec dítěte si nechal zmrazit sperma, když mu bylo 17 a kdy zahájil úspěšnou léčbu rakoviny.

„Jsem si z 99 procent jistý, že šlo o nejstarší vzorek zmrazeného spermatu (využitého k oplodnění),“ řekl Greg Horne, vrchní embryolog v nemocnici svaté Marie v anglickém Manchesteru, který ošetřoval rodiče dítěte.

Mužovo sperma bylo uloženo v zkapalněném dusíku dvě desetiletí a bylo rozmraženo ve chvíli, kdy se rozhodl se oženit a založit rodinu.

Vědci provedli injekci jedné spermie skleněnou mikrojehlou přímo do vajíčka, čímž zajistili jeho oplození i při extremně nízkém počtu spermií. Dítě se narodilo dva roky poté, co se nepovedly čtyři pokusy o oplodnění ve zkumavce.

„Dokonce i po 21 letech skladování bylo procento pohyblivých spermií po roztátí vysoké,“ řekl Horne, který o případu informoval časopis Human Reproduction.

Muž a jeho manželka, kteří si přáli zůstat v anonymitě, chtěli nicméně, aby se jejich případ publikoval, aby mohli povzbudit mladé pacienty trpící rakovinou a dát jim naději do budoucnosti. V Británii si mohou muži nechat zmrazit sperma, pokud jim není více než 55 let.

„Tento případ poskytuje důkaz, že dlouhodobé zmrazení může úspěšně zachovat kvalitu a plodnost spermatu. To je důležité vědět, protože ukládání spermatu mladými pacienty trpícími rakovinou se uskutečňuje v době velkého emočního tlaku, kdy není pravděpodobné, že by budoucí otcovství bylo okamžitou prioritou,“ dodal Horne.

Rakovina varlat nejčastěji postihuje muže ve věku od 15 do 44 let. Pokud se léčí včas, je naděje na přežití velmi vysoká. Ačkoli padají úvahy, že zmrazení a následné rozmražení může poškozovat DNA spermií, Horne tvrdí, že neexistuje důkaz, že by míru poškození ovlivňovala doba zmrazení.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!