NEJM: Vyšší dávky statinů výrazně snižují riziko ischemických chorob

Riziko srdečních chorob by bylo možno výrazně snížit, kdyby pacientům byly předepisovány vyšší dávky statinů než nyní. Ukazují to výsledky studie, kterou otiskl časopis New England Journal of Medicine….

. Výrazné zvýšení DDD statinů u všech rizikových pacientů by však podle internetového serveru BBC znamenalo značnou finanční zátěž pro zdravotnictví.

Američtí výzkumníci na vzorku 4000 pacientů zjistili, že u osob, kterým byla podána vyšší dávka statinů existovala o 16 procent menší pravděpodobnost vážných srdečních chorob a o 28 procent menší úmrtnost než ve skupině pacientů, kteří dostávali běžné dávky těchto léků.

ZDROJ:
Call for higher heart drug doses

Pozitivní účinky byly patrné v průběhu jednoho měsíce. Ukázalo se, že hladina lipoproteidu (LDL) u pacientů, kteří užívali dvojnásobnou dávku atorvastatinu (80mg), byla v průměru o 33 mg nižší než u pacientů, kteří užívali standardní dávky tohoto léku.

Vedoucí výzkumného týmu doktor Christopher Cannon z Brigham and Women´s Hospital v Bostonu uvedl: “Stáli jsme před důležitou otázkou: pokud už máme k dispozici osvědčený způsob snižování cholesterolu, můžeme dosáhnout ještě výraznější redukce LDL? A zjistili jsme, že to lze.“

DÁLE ČTĚTE:
Další velká „statinová“ studie: ASCOT-LLA
Jak detekovat endoteliální dysfunkci?\\
Studie EuroAspire

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz, 10.3. 2004

Ohodnoťte tento článek!