Nejvíce narkomanů je na severu

Drogově závislých na severu Čech přibývá. Současně se rozšiřuje spektrum drog, u některých druhů jde dolů cena. Pracovníci Národní protidrogové centrály označili situaci za neutěšenou. Nejrozšířenější drogou zůstává…

Ústecký kraj – Drogově závislých na severu Čech přibývá. Současně se rozšiřuje spektrum drog, u některých druhů jde dolů cena. Pracovníci Národní protidrogové centrály (NPC) označili situaci za neutěšenou. Nejrozšířenější zůstává „měkká“ marihuana, z tvrdých drog původní českou specialitu – pervitin – z trhu vytlačil heroin. Stále větší oblibě se těší extáze. V červnu policie zadržela na Litoměřicku tři muže, u kterých nalezla přes tři tisíce tablet této drogy.

„Kromě extáze našli policisté i několik sáčků s pervitinem. Dva muži a jedna žena mezi 20 a 28 lety byli obviněni z nedovolené výroby a distribuce drog. Muži jsou ve vazbě, žena je vyšetřována na svobodě,“ upřesnila krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Přitom extáze je v Čechách téměř novou drogou. Před deseti lety nebyla policisty zajištěna ani jedna tableta, v roce 1999 už jich bylo téměř sedm set.

„Severní Čechy a Praha jednoznačně vedou, jak v počtu drogově zavislých, tak v rozmanitosti užívaných drog,“ komentuje situaci policista krajské NPC, který s ohledem na svou práci nemohl být jmenován. Věková struktura uživatelů je podle něj široká. „Nejvíce jde o lidi mezi patnácti a čtyřiceti lety.“ doplňuje. Drogy se stále více dostávají i na základní školy. Před nedávnem litoměřičtí policisté začali vyšetřovat případ patnáctileté dívky, která je podezřelá z distribuce marihuany. „Od svého kamaráda dostala sáček se sušeným konopím, který odvezla do Úštěka, kam jezdí do školy,“ řekla mluvčí Hrubešová.

Obchod s drogami je vysoce organizovaný. Skupiny obchodníků jsou nejčastěji z Kosova, Makedonie, Turecka a zemí bývalého Sovětského svazu. „Přibývá Vietnamců, kteří se tímto způsobem živí. S těmi je nejtěžší práce kvůli jazykové bariéře,“ vypráví dále policista, „často spolupracují s krajany, kteří zde žijí už dlouho, a obchod s drogami schovávají za jiné aktivity.“ Pokud se přesto policistům podaří cizince usvědčit a odsoudit, po nějaké době se vrací. „I když jsou vyhoštěni, vracejí se do republiky pod jinými jmény,“ uzavírá.

Podle specialistů NPC, je v dnešní době velmi populární používat jako zástěrku obchod s použitým nábytkem. „Z Holandska se vypravují kamióny plné starého nábytku. Pár tablet se tam dobře schová, ale jen těžko hledá,“ pokračuje.

Drogy jdou na sever nejčastěji známou Balkánskou cestou. Z Afghánistánu přes Ukrajinu, Turecko, Rusko, nebo Bělorusko a odtud dál do České republiky.

Na možnou legalizaci lehkých drog rezolutně vrtí hlavou. „Jsem zásadně proti. To bychom mohli legalizovat i lehké trestné činy,“ zdůvodňuje. Většina drogově závislých začínala, podle zkušeností protidrogové centrály, právě u marihuany. „Pamatuji si, že jeden podnikatel zkusil otevřít v Teplicích kavárnu podle holandského vzoru. Za pár týdnů se tam prodávaly tvrdé drogy a on skončil ve vězení,“ vzpomíná policista.

Skepticky se dívá i na činnost kontaktních center. Ta pomáhají uživatelům hlavně v psychosociální oblasti, rozdávají sterilní injekční jehly a kondomy. „Nesouhlasím s tím, že lidé, kteří společnosti nic neodvádí a odvádět nebudou, dostávají zdarma jehly. Výměna musí mít svá pravidla a být součástí komplexní sociální a zdravotní péče. Chápu ale snahu ministerstva zdravotnictví, že chce minimalizovat zdravotní rizika,“ uvedl. Za více než dvacet let, které věnuje boji proti drogám, si vzpomíná maximálně na tři případy, kdy se dotyčnému podařilo ze závislosti vyléčit. „Vždy šlo o dívky, které našly později v životě jiné priority,“ vzpomíná.

Častější je, když drogy svým konzumentům vezmou úplně všechno. „Pamatuji na místního podnikatele s autobazarem, který do fetu vrazil všechno, co vydělal. Nakonec přišel o úplně všechno,“ končí policista.

Cena za gram pervitinu a heroinu se podle informací NPC pohybuje okolo tisíce korun. „Z gramu se dá udělat asi deset dávek, záleží, jak to kdo ředí,“ uvedl policista s tím, že dříve byl pervitin ředěn ze třiceti procent, ale dnes to je podstatně více. Kokain je dražší, i když jeho cena šla velmi dolů. Za gram se platí 1700 korun.

„Je to stále droga smetánky. Cena se v posledním roce snížila, takže se stal dostupnějším pro šiřší vrstvy.“

Příznaky, podle kterých rodiče mohou poznat, že jejich potomek užívá drogy

– náladovost

– ztráta zájmů

– dlouhé pobyty mimo domov

– nechutenství a velká žízeň

– při požívání marihuany – podivné chutě

– zvýšená spotřeba peněz

Slangová jména běžných drog

marihuana – zelí, skunk, seno, travka, gandža

hašiš – haš, bahno, čokoláda

LSD – trip

kokain – koks, pudl, sníh, pudr

pervitin – piko, čeko, peří, perník, krystal

IVA GELETKOVÁ, Severočeské noviny, 7.10.2002

Ohodnoťte tento článek!