Nemoc chudých kosí Čechy po desítkách

V Česku je 10 až 15 nově zjištěných případů TBC na 100 tisíc obyvatel ročně, což je relativně málo. Jsme na tom stejně jako většina západoevropských zemí. Méně než 10 jich má Holandsko a skandinávské země. Hůře jsou na tom státy…

Tuberkulóza je stále celosvětovou hrozbou lidstva. V Česku na ni umírá 70 lidí ročně. Zdrojem nákazy jsou zejména bezdomovci a zahraniční dělníci.

Nemoc chudých zabíjí v Česku každý rok desítky lidí. Za posledních padesát let sice počet nemocných tuberkulózou klesl víc než desetkrát, přesto na ni stále umírá ročně asi 70 osob. Situaci výrazně nezlepšuje ani postupný růst životní úrovně.“ V posledníchletech se choroba soustřeďuje do určitýchskupin a míst, které jsou nejhůře ovlivnitelné,“ vysvětlil Luděk Trnka, vedoucí Národní jednotky dohledu nad TBC.“ Onemocní jí zejména bezdomovci nebo zahraniční dělníci,“ dodal. Z nových případů tuberkulózy zjištěných v Česku tvoří 15 procent cizinci. Podle Trnky však nemá cenu kontrolovat na hranicích, zda k nám zvenku přijíždějí zdraví lidé. „Za prvé vím ze zkušenosti, že jsou schopni si obstarat z domova za úplatek lékařské potvrzení na cokoliv. Nepomohou ani prohlídky na místě. Nemoc propukne většinou až za čas, po delším pobytu u nás,“ uvedl Trnka. Upozornil také na to, že mnozí podnikatelé zaměstnávají zahraniční dělníky na černo, neplatí za ně žádné pojištění, proto nechodí dělníci k doktorovi.“ Zaměstnavatelé je přetěžují, málo jim platí, ubytovávají je ve stísněných podmínkách. Tito lidé, nejčastěji Ukrajinci, se uskrovňují, aby mohli domů poslat peníze, žijí ve stresu a není divu, že onemocní,“ poznamenal odborník. V přeplněných ubytovnách se nemocí může nakazit někdo další. Tuberu může dostat každý, kdo vdechuje infikované kapénky.“ Upozorňuji však, že k infekci zpravidla nedochází při náhodném setkání, ale při dlouhodobějším styku,“ vysvětluje Trnka. Jak podotkl, podle zákona z roku 2000 o ochraně obyvatelstva před nemocemi musí být každý, kdo má nakažlivou nemoc, po dobu infekčnosti izolován. Zákon však již neuvádí, jak se má v takových případech krok za krokem postupovat. Přes tyto problémy je v Česku 10 až 15 nově zjištěných případů TBC na 100 tisíc obyvatel ročně, což je relativně málo. Jsme na tom stejně jako většina západoevropských zemí. Méně než 10 jich má Holandsko a skandinávské země. Hůře jsou na tom východoevropské státy, Portugalsko a Turecko. „V zemích, kde je výskyt nemoci nejmenší, se redukuje očkování. Zejména se omezuje revakcinace, tedy opakované očkování. Také o tom uvažujeme, ale pak by byla velká zodpovědnost na dětských lékařích. V některých vyspělých zemích se očkuje již jen dobrovolně, nebo jen rizikové skupiny lidí,“ doplnil Trnka. Například v USA se proti TBC neočkovalo a neočkuje vůbec. Experti odhadují, že pokud bude všude mír, zmizí hlad, nastanou dobré ekonomické podmínky, mohla by možná za 50 let zmizet tuberkulóza ze světa. Ale to je zřejmě utopie.

Příznaky tuberkulózy

člověk se necítí dobře

potí se (zvláště v noci)

má delší dobu trvající kašel

má teploty

hubne

Tuberkulóza – historie, příčiny

TBC je infekční onemocnění vyvolané bacilem Mycobacterium tuberculosis

plicní TBC byla dříve hlavní příčinou úmrtí v dětství a mladém věku

v polovině 19. století zodpovídala v Evropě za čtvrtinu všech úmrtí

přenáší se z člověka na člověka prostřednictvím kapének při kašli nebo kýchání

v plicích vytvářejí bakterie infekční ložisko

imunitní systém většinou další šíření infekce zastaví

nejzávažnější formou nemoci je multirezistence – pacient nereaguje ani na dva nejsilnější léky

léčba multirezistentních nemocných je celosvětovým problémem, v ČR jich ročně přibyde 612

jedna třetina pacientů, kteří se na plicní TBC neléčí, umírá

v některých případech jsou infikovány lymfatické uzliny, střevní trakt, kosti, ledviny a jiné orgány

Co snižuje riziko TBC

očkování proti nemoci jen v prvních letech života (a jen nejzávažnější formy)

ekonomická úroveň a s ní dobrá životospráva (zvl. výživa)

zdravotní uvědomění

nízký počet TBC nemocných (zdrojů infekce)

Co TBC podporuje

oslabení obranyschopnosti (imunity – AIDS)

alkoholismus a jiná drogová závislost

sociální problémy a nedostatečná výživa

stres

migrace

Výskyt tuberkulózy v Česku

rok počet případů

1955 17 350

1969 15 463

1980 4 108

1990 1 886

2000 1 442

2001 1 348

MARIE VAŠÍČKOVÁ, Střední Čechy, 25.6.2002

Ohodnoťte tento článek!