Nemocnice v Brně má unikátní program ochrany před radiací

radiace, radioaktivita, radioterapie,

Fakultní nemocnice v Brně má unikátní program ochrany pacientů před radiací. Lékaři sledují dávky radiace u pacientů při vyšetření a snaží se je snížit. Díky speciálnímu programu mohou pacientovi ihned po vyšetření říct, jak velké dávce záření byl vystaven. Výsledky jim potom umožňují hledat jiné metody vyšetření tak, aby pacienty co nejméně zatížili radiací. Novinářům systém popsal přednosta Radiační kliniky Vlastimil Válek.

Nemocnice musí nyní nově podle vyhlášky sledovat množství radiace na pacienta a na požádání by měly lidem říci, jak velké dávce byli vystaveni. Dávka se počítá složitým procesem, v brněnské nemocnici na to mají speciální program. „Fakultní nemocnice Brno má tento systém jako jediná v ČR. Testujeme ho rok a půl. Postupně se asi připojí další,“ podotkl Válek.

Cílem je podle Válka snížit dávky radiace u jednotlivých vyšetření na minimum i snížit počet vyšetření, při nichž je pacient vystaven radiaci. Jako příklad uvedli lékaři případ třiatřicetiletého pacienta Luboše, který má nemocnou slinivku. Prvotní vyšetření udělali na CT, při kontrolách se však snaží pracovat také s ultrazvukem, který je co se týče záření bezpečnější. „Pokud bychom neměli shromážděná data o záření, těžko bychom obhájili před ostatními lékaři, že nechceme dělat další CT vyšetření,“ vysvětlil Válek.

Pacienti si podle Válka mohou zjistit informace o radiačním záření sami. Každá nemocnice by na požádání měla dát lidem informace o průměrné dávce ozáření při konkrétním vyšetření. Lidé by si potom měli vybrat instituci, která má dávky nejnižší.

Radiace podle Válka není bezpečná. „Není prokázané, že každému konkrétnímu pacientovi to způsobí konkrétní poškození, ale může se stát, že člověk například bude mít poškozenou štítnou žlázu, kterou by jinak poškozenou neměl,“ uvedl lékař. Je proto podle něj lepší raději pacienty záření vystavovat co nejméně. Ve Fakultní nemocnici Brno a jejích pracovištích vyšetří pomocí ionizačního záření zhruba 700 pacientů denně.

Lékaři v Brně se také snaží zjistit dávky záření, které jsou nutné ke sledování či léčení jednotlivých chorob. Tato data potom srovnají s ostatními nemocnicemi. „Následně se budeme snažit dávky snižovat,“ uvedl Válek. Lékaři by v následujícím půl roku chtěli zveřejnit mapu pracovišť v ČR, která aplikují princip radiační ochrany pacientů.

Ohodnoťte tento článek!