Nositeli vCJD mohou být tisíce Britů

Britští výzkumníci zjistili, že nositeli variantní Creutzfeldt-Jakobovy nemoci (vCJD) je zřejmě více lidí, než se mělo původně zato. Ve třech z testovaných vzorků byla zjištěna přítomnost prionů. Při extrapolaci těchto výsledků na celou britskou populaci došli výzkumníci k závěru, že vCJD může být nakaženo odhadem 3800 Britů…

Britští výzkumníci zjistili, že nositeli variantní Creutzfeldt-Jakobovy nemoci (vCJD) je zřejmě více lidí, než se mělo původně zato. O výsledcích studie informoval časopis Journal of Patology.

Vědecký tým z Derriford Hospital ve městě Plymouth testoval vzorky přes 12,5 tisíce tkání tonzily a apendixu. Ve třech z testovaných vzorků byla zjištěna přítomnost prionů, které jsou infekčními činiteli odpovědnými za vznik vCJD, píše server BBC.

Při extrapolaci těchto výsledků na britskou populaci došli výzkumníci k závěru, že nositeli vCJD může být odhadem 3800 Britů.

Autoři výzkumu však upozorňují na to, že výsledky studie je potřeba interpretovat se značnou opatrností.

„O nemoci vCJD toho stále víme poměrně málo. Přítomnost tohoto proteinu v tkáních ještě nemusí nutně znamenat, že u dotyčných osob dojde k onemocnění vCJD,“ uvedl šéf výzkumného týmu David Hilton.

Závažná zjištění, říkají odborníci

Podle oslovených odborníků tyto výsledky dokazují, že lidé mohou být přenašeči onemocnění, aniž by se u nich vyskytly jakékoliv symptomy.

„Myslím si, že tato zjištění je potřeba brát velmi vážně,“ uvedl profesor James Ironside z britské Národní jednotky pro dohled nad CJD (National CJD Surveillance Unit) v Edinburghu.

Ředitel odboru Lékařské vědecké rady zabývajícího se zkoumáním prionů, profesor John Collinge poznamenal, že britská vláda by měla zvážit některá preventivní opatření proti šíření vCJD. Collinge navrhuje, aby se například při operacích mandlí používaly jednorázové nástroje.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedl, že již „byla zavedena některá opatření, která snižují riziko potenciálního přenosu onemocnění krevními produkty a v důsledku používání operačních nástrojů.“

Letos v březnu britská vláda zakázala lidem darovat krev, pokud se v posledních 24 letech sami podrobili krevní transfuzi.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY :
Thousands may be harbouring vCJD
The National Creutzfeldt-Jakob Disease Surveillance Unit

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!