Nová metoda dělení vajíček: příslib výzkumu kmenových buněk

Výzkumníci objevili způsob, jak lze dělit vajíčka, aniž by došlo k jejich oplodnění. Tento poznatek je příslibem toho, že vědci budou možná mít další zdroj embryonálních kmenových buněk, aniž by museli použít některé eticky sporné postupy…

Informuje o tom server New Scientist.

Tým britských vědců dokázal dělit vajíčka pomocí enzymu PLC-zeta, který je produkován spermiemi.

„Pod vlivem tohoto enzymu si vajíčko myslně myslí, že bylo oplodněno a rozdělí se,“ poznamenal vedoucí výzkumné skupiny Karl Swann z University of Wales College of Medicine v britském Cardiffu.

Originál studienajdete ZDE.

Během čtyř až pěti dní vznikají pomocí dělení vajíček blastocysty. “Embrya“ vzniklá touto novou metodou neobsahují žádné chromozomy, které by měly dědičné informace po otci. Jsou vybavena pouze dvěma sadami chromozomů po matce, a tak se nemohou vyvíjet jako plod.

Z tohoto důvvodu by nová metoda mohla vyvrátit námitky některých aktivistů, kteří odmítají využívat lidské zárodky pro výzkum kmenových buněk.

Někteří aktivisté však zůstávají opatrní: “Je potřeba zcela určitě zjistit, že z takto vytvořených buněk nevznikne za žádných okolností lidská bytost.“

Karl Swann doufá, že jeho tým bude první, kterému se podaří získat embryonální buňky z lidských blastocyst vzniklých partenogenezí.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!