Nová metoda léčby anginy pectoris: zvýšená externí protipulzace

Britským pacientům s anginou pectoris nyní lékaři nabízejí novou léčbu pomocí takzvané zvýšené externí protipulzace (EECP). Pásy obalující pacientova stehna, lýtka a hýždě se střídavě nafukují a vyfukují a zvyšují tak přítok krve do srdce. EECP je určena pro pacienty, kterým běžná léčba anginy pectoris nezabírá…

LONDÝN –

Kardiologové jsou s výsledky léčby spokojeni, informuje britský internetový server .

Pásy, podobné těm, které se používají při měření tlaku, se nafukují a vyfukují podle tlukotu srdce. Hrnou tak krev z nohou do srdce. Pacient je přitom napojen na EKG.

Pacient dochází na proceduru pětkrát týdně na hodinu po dobu sedmi týdnů. Při proceduře leží na speciálním lehátku s nohama obalenýma nafukovacími pásy. Když je srdce v klidu, pásy se nafouknou a pak se před každým úderem srdce zase vyfouknou.

Následné nafukování a vyfukování zvyšuje přítok krve do srdce a podporuje růst drobných cév vyživujících srdce kolem blokované tepny.

Více informací o metodě EECP najdete ZDE

„Za posledních 18 měsíců jsme léčili 30 pacientů. Výsledky zdaleka předčily naše očekávání. Někteří pacienti si vedli tak dobře, že se jim úplně změnil život,“ řekl BBC News kardiolog z kliniky v Bradfordu Chris Morley.

„Tato technika je slibná především pro nemocné, kteří berou velké množství léků nebo u kterých nepřipadá v úvahu chirurgický zákrok,“ domnívá se Alison Shawová z britské nadace zabývající se srdcem.

Léčbu nyní zkoušejí v nemocnicích po celé zemi, včetně Londýna. Jeden léčebný cyklus přijde na 10.500 liber (přibližně 480 tisíc korun).

Výrobcem nové pomůcky je firma Vasogenics. Léčbu pomocí „vibrujících kalhot“ budou pojišťovny plně hradit.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!